54. Šachové Zaječice dobyl BŠŠ Frýdek-Místek B, předčili i své áčko

Na mistrovství České republiky družstev starších žáků díky skvělému druhému dni překvapivě zvítězilo B družstvo Beskydské šachové školy Frýdek-Místek. Stříbro vybojovalo družstvo 2222 ŠK Polabiny A, bronz si do Brna odvezla Lokomotiva A. Přečtěte si závěrečnou zprávu pořadatele.

O víkendu 28. 5. - 29. 5. 2016 se v Junior Centru Seč se hrály tři turnaje. Ten nejdůležitější, Mistrovství České republiky družstev starších žáků v rapid šachu, pod názvem Omega plus OPEN.

Omega plus OPEN

Výsledky

V turnaji překvapivě zvítězilo mladé družstvo BŠŠ Frýdek-Místek B, které nejprve porazilo své „áčko“ a v posledním kole i po celý turnaj vedoucí 2222 ŠK Polabiny Pardubice. Bronzové medaile získala Lokomotiva Brno, které se ve špičce drží již hodně dlouho. Celá řada dalších týmů má výborné hráče a byla pro medailisty těžkým soupeřem. Podrobnosti na výše uvedeném odkaze, zjistíte tam také, jak uspěli jednotliví hráči a hráčky. První tři týmy obdržely pohár a 8 medailí, všechna družstva diplom a prvních 30 pak věcné ceny pro hráče i vedoucí. Nejlepší ze zahraniční byla Polská družina z Wroclawi na 11. místě. Startovalo 60 družstev, o 6 více než loni.

METOS Chrudim OPEN

Výsledky

Nejlepší hráče a hráčky do 10 let přivezli z Polska, dvojice MDK Fabryczna Polonia Wroclav A vyhrála s náskokem. ŠK Libštát na druhém místě – to je velký úspěch i překvapení a z třetího místa se raduje BŠŠ Frýdek-Místek B. Hrálo hodně nadějných hráčů a hráček, ještě o nich uslyšíme. Hrálo 45 dvojic.

DS Brno OPEN

Výsledky

Na druhý pokus už uspěl, pohár a 1.500,-Kč si odvezl aktuální mistr republiky IM Vojtěch Plát z ŠK JOLY Lysá nad Labem. 1.200,-Kč dostal Tomáš Lorenc z ŠK Karlovy Vary a rovných 1.000,-Kč „domácí“ Josef Vařejčko ze Sokola Zaječice. Peněžité ceny (celkem 7.200,-Kč), v tomto stále oblíbenějším turnaji, si odvezlo prvních 8 hráčů celkového pořadí, nejlepší žena Ivana Homolková z ŠK Světlá nad Sázavou, nejlepší senior Rudolf Hlaváč z TJ Baník Sokolov a nejlepší v kategoriích podle ELA. Bohuslav Kokeš z TJ ŠO Chrudim, Jan Žídek z TJ Sokol Zaječice a Patrik Pražák z ŠK Lípa. Bojovalo 45 hráčů a hráček.

FOTO a reportáže

http://www.sachyvlasim.cz/

http://petr99.rajce.idnes.cz/54.sachove_Zajecice/

http://www.chessfm.cz/

http://www.nss.cz/prekvapivym-vitezem-bss-frydek-mistek-b

Hodnocení

Tým pořadatelů doznal čtyři změny a nutno dodat, že k lepšímu. Jaroslav Hájek měl zástupce v osobě Pavla Němce, který udělal hodně potřebné práce před turnajem i na místě. Rozhodčím na hlavním sále byl zkušený ing. Zdeněk Fiala. Stravu, ubytování a vyúčtování s přehledem zajistili Luboš Jedlička a Petra Tobišková, vedoucí družstev i paní Drábková si pochvalovali perfektní komunikaci. Jiří Hájek měl na starosti věcné ceny, Josef Vařejčko šachový materiál (musel zajet i do Prahy) a Josef Šustr posílal předběžné faktury.

V týmu rozhodčích zůstal FA Mgr. Miroslav Hurta (jasná jednička), dětskou jídelnu měla pod patronací Jana Londinová z Hlinska a METOS Chrudim OPEN Zbigniew Niemiec z Wroclawi. Zahájení turnaje bylo krátké, ale působivé. Sestry Vlasákovy čistě zazpívaly hymnu (jen náhodou jsou moje vnučky) a po té dostal prostor na pár vět ředitel turnaje, který všech 725 hostů přivítal.

K překvapení přítomných se na pódiu objevilo 15 cyklistů v bílých dresech, všichni přijeli (již potřetí) až z Krasové a Brna pozdravit náš turnaj. Jejich „žlutý trikot“ ing. Vlastimil Chládek přivezl hodnotné věcné ceny a všem připomněl, jak jsou šachy krásná hra. Paní Ilona Králová (METOS v.o.s. Chrudim) byla okrasou na pódiu a na závěr předávala věcné ceny. PaedDr. Jan Mazuch (AVE kontakt Pardubice) všechny pozval na letní CZECH Open. Jana Havlíčková zastoupila svého muže (předsedu KM ŠSČR) a na zakončení předávala diplomy. Na diplomech je pořadí v M-ČR, zahraniční družstva se nepočítají.

Přihlášená družstva přijela včas (opět narostl počet - maxima bylo dosaženo) a tak Mirek Hurta již v 9,30 měl vše v počítači a připravil první kolo. Dařilo se po oba dva dny, časový plán byl na minutu dodržován.

Pořadatelé (doplňuji další: Pavla Samková, Lukáš Hájek, František Konrád, Ivan Kubeš) připravili hrací sály a po turnaji zase všechno uklidili. Děkujeme vedoucím družstev, dokonce ani šachové hodiny nebylo nutné znovu nastavovat. Prostě parádní spolupráce. Již popáté se konalo večerní posezení pořadatelů s vedoucími družstev při kvalitním víně z Boršic (dovezl vedoucí Starého Města Antonín Horsák, 60 litrů za 2700,-Kč). Za klad považuji, že se nepodařilo vše vypít, a tak si pár litrů odvezli domů hosté za zahraničí.

Junior Centrum již má svého majitele a tak čekáme, jak s celým prodělečným areálem naloží. Ten je přitom pro náš turnaj velice vhodný. Je uprostřed ČR, jsou tu prostorné hrací sály, perfektní stravování a děti si mohou po partii vyběhnout do krásné přírody Železných hor. Nesmím zapomenout na ochotný personál, již 15 let s námi spolupracuje paní Mgr. Miroslava Drábková.

Pokud by areál nebyl k dispozici, zahájíme jednání o uspořádání v Chrudimi nebo v Pardubicích. Uvažujeme o dvou změnách propozic. Větší příplatek za přihlášku na poslední chvíli (letos Nový Bor a Jičín) a hlavně: na sále mohou být pouze hrající + jeden vedoucí družstva. Kdo dohraje, půjde se projít.).

Věcné ceny dostali všichni v turnaji METOS Chrudim OPEN (88 hráčů a hráček). Dále všichni hráči i vedoucí družstev v turnaji Omega plus OPEN (230), kteří na vyhlášení vydrželi až do konce. Připočteme turnaj jednotlivců, poháry, medaile, darované knihy a pamětní tužky, jsme u čísla přes 35.000,-Kč.

Dostal jsem pochvalu za dokonalou prezentaci výsledků všech uplynulých ročníků turnaje. Někteří vedoucí se tam našli i s dosaženými body. Připomínám, že vše máme dokumentováno i na našich stránkách, které nyní udržuje Luboš Jedlička: http://zajecice.chesspce.cz/

Za jedinou velkou chybu považuji to, že letos poprvé jsme neměli ozvučený hlavní sál na zahájení a dokonce ani na zakončení. Další poznatky a připomínky od vedoucích družstev čekáme. Zapomenuté bundy z loňska jsme dali mezi věcné ceny, ale nikdo o ně neměl zájem. Letos přibyly další věci i čepice.

Budu rád za připomínky k letošnímu festivalu i náměty na zlepšení pro 55. šachové Zaječice, které se budou hrát 3. - 4. 6. 2017. Časem dopracuji pořadí oddílů za posledních 10 let a objeví se na našich stránkách.

V Chrudimi 30. 5. 2016 Jaroslav Hájek, ředitel turnaje.