Velikonoční turnaje

Velikonoční prodloužený víkend přímo vybízí šachové příznivce k tomu si zahrát nějaký turnaj. Jedním z mnoha končících klání na Velikoční pondělí byl Chess Masters & Chess Ladies Pieniny, který se konal od 10. do 17. dubna na Slovensku. Obou turnajů se účastnili 3 hráči respektive hráčky z Rakouska, Česka a 4 ze Slovenska.

V ženské sekci se dlouho na 1. místě držela Nela Pýchová, která mimo jiné porazila favoritku a dlouholetou slovenskou reprezentantku Evu Repkovou. Dobře našlápnuto na WIM normu měla i Natálie Kaňáková, bohužel ani jedna nezafinišovala, ale i přesto si odvezly 3. a 4. místo. O bod lépe, tedy s 6,5 body, skončila Nataša Richterová, která dělila 1. a 2. místo s Evou Repkovou.

Souboj nejlepších žen turnaje skončil nerozhodně (foto chess.sk)

Trochu méně se dařilo našim mužům, především začátek turnaje jim příliš nevyšel a poté měli co dohánět. Celkové prvenství slavil slovenský talent Viktor Gažík, ale ani 1. místo a 6 bodů mu na zisk GM normy nestačilo. Druhý v pořadí Valentin Dragnev potřeboval ke splnění GM normy porazit bílými figurami v posledním kole Štěpána Žilku, ten ale v koncovce získal pěšce a soupeři nedal šanci.

Určitě spokojený odjíždí z turnaje nejlepší z Čechů Jan Vykouk, kterému se podařilo splnit se 4,5 body normu mezinárodního mistra, když v posledním kole porazil svého krajana a týmového kolegu Tomáše Krause.

Jan Vykouk v souboji s Christopherem Repkou

Ve stejném termínu se konal i GRENKE Chess Open v Karlsruhe, kde paralelně stále probíhá uzavřený turnaj se světovou špičkou v čele s Magnusem Carlsenem.

V A-openu byl první nasazený hráč Nového Boru Nikita Vigiutov, silně obsazeného turnaje se mimo jiné zúčastnil třeba i současný polský mistr Kacper Piorun. České barvy hájil jako 39. nasazený Jiří Štoček, 80. příčku startovní listiny obsadil náš talent Van Thai Dai Nguyen. Startovní pole čítalo neuvěřitelných 688 šachistů.

IM Van Thai Dai Nguyen (foto web turnaje)

Výborný rozjezd potvrdili oba hráči v posledním kole, kdy si připsali na své konto vítězství. Jiří Štoček jako 3. hráč z 6,5 bodových obsadil 27. místo a se stejným bodovým ziskem o 13. míst zaostal Van Nguyen, který si zahrál již podruhé v krátké době s vítězem turnaje Nikitou Vigituovem.

Zamyšlený GM Jiří Štoček (foto web turnaje)

Za zmínku stojí i výkon Hou Yifan v Chess Grenke Classic, která po 3 kolech má 2,5 bodu, v prvním kole porazila Fabiana Caruanu a v pondělí si připsala remízu s Magnusem Carlsenem. Další kolo můžete sledovat dnes v 15 hodin.

Aby toho nebylo málo, tak Velikončním pondělím končil i tradiční Turnaj šachových nadějí ve Frýdku-Místku. V nejmladší kategorii stejně jako na Mistrovství republiky do 10 let zvítězil Karel Brožka z Polabin. Mezi 12letými byl nejlepší bronzový medailista z Mistroství Evropy do 10 let 2016 Richard Stalmach z domácí BŠŠ. V nejstarší kategorii do 15 let vítězství vydobyl Martin Nehyba. V openu s přehledem zvítězil čestvý držitel třetí normy velmistra Vojtěch Plát. Celkově se zúčastnilo více než 300 hráčů, ze všech koutů světa – z Běloruska, Německa, Polska, Slovenska, Dánska, Ukrajiny, Alžírska či Anglie. Především hráči z ostrovního státu ukázali svou sílu, když ve dvou kategoriích (do 12 i do 15 let) obsadili 2. místa.

Turnaj šachových nadějí se dvakrát dostal do zpráv České televize na programu ČT24.