Tituly z bleskového šachu si odvážejí Viktor Láznička a Joanna Worek

V sobotu 17. prosince se v Kongresovém centru v Praze konalo mistrovství České republiky v bleskovém šachu. Po dlouhých letech (tradice napůl uzavřených turnajů sahá k roku 2003) se Šachový svaz rozhodl změnit formát soutěže na otevřený – zahrát si tak mohl každý bez ohledu na svoji šachovou výkonnost. V kategorii OPEN se zúčastnilo 179 hráčů, v kategorii žen 37 hráček.

Prvním nasazeným v otevřeném turnaji byl Viktor Láznička, naše šachová dvojka. Na startu byli také Zbyněk Hráček nebo bleskový specialista Miloš Jirovský. Zajímavostí byla účast Kateřiny Němcové, reprezentující USA, která hrála v open turnaji na divokou kartu.


Pohled do hracího sálu.

Jedinou kaňkou tak byla opětovná termínová kolize s mistrovstvím Evropy v bleskovém šachu, kvůli které v Praze nemohli být Davida Navara, Vojtěch Plát ani Jiří Štoček. Pro zajímavost, tady najdete výsledky ME – David obsadil pěkné 9. místo:

http://www.chess-results.com/tnr245994.aspx?lan=5&art=1&wi=821

Ale zpět k našemu bleskovému mistrovství. K překvapení došlo v šestém kole, kdy Viktor Láznička prohrál bílými figurami s Jiřím Kočiščákem. Ten nasadil vysoké tempo a ještě po 11. kole se oba jmenovaní dělili o první místo s deseti body!

Pak ovšem Jiří Kočiščák prohrál s Martinem Petrem v romantickém královském gambitu, čímž zahájil výsledkovou velkou rošádu (0-0-0 ve 12.-14. kole). Viktor Láznička měl cestu k titulu volnou, a vybojoval ho fantastickým bodovým ziskem 13,5 z 15 partií. Na stříbrnou medaili se vydařeným závěrem probil druhý nasazený Zbyněk Hráček, na Jiřího Kočiščáka zbyl bronz.


Fotografie medailistů kategorie OPEN (zleva Kočiščák, Láznička, Hráček).

Výsledky kategorie OPEN.

Zajímavostí bylo, že jediný, kdo v turnaji ani jednou neprohrál, byl manažer reprezentace Michal Konopka. S bilancí 6 výher a 9 remíz obsadil 7. místo a oproti nasazení si polepšil o 20 míst. Překvapením turnaje byl až 68. nasazený David Brychta z ŠK Gordic Jihlava, který bral ještě poslední cenu za 15. místo a za sebou nechal mnoho favorizovaných hráčů. Kateřina Němcová, jediná žena v open turnaji, bojovala se svými mužskými protějšky srdnatě a ještě před posledním kolem byla na skvělém 7. místě. Prohra v poslední kole s bronzovým Jiřím Kočiščákem ji však odsunula mimo ceny na konečné 16. místo.

Za zmínku stojí také vydařené výsledky našich juniorů, medailisté v kategorii do 18 let nasbírali všichni deset bodů! Na pomocné hodnocení se radoval Josef Havelka, který odehrál skvělou soutěž a jako 50. nasazený obsadil 11. místo. Předstihl favorizované kolegy Thai Dai Van Nguyena a Jakuba Půlpána, kteří brali stříbro a bronz. Až za nimi skončili další známí junioři – například Jan Vykouk nebo Jiří Rýdl.


Fotografie medailistů kategorie juniorů (zleva Půlpán, Havelka, Thai Dai Van Nguyen).

V seniorské kategorii se radoval Jiří Lechtýnský před Eduardem Medunou a Lubomírem Neckářem. Seniorky hrály v ženském turnaji bohužel jen dvě, ale rozhodně nezklamaly – Eva Možná uhrála 7,5 a Hana Modrová 7 bodů z 15.


Společná fotografie medailistů kategorie seniorek a seniorů (zleva manželé Štrossovi, kteří předávali ceny, Hana Modrová, Eva Možná, Jiří Lechtýnský, Eduard Meduna, Lubomír Neckář a předseda ŠSČR Viktor Novotný).

V kategorii žen hrály všechny reprezentantky z poslední olympiády družstev v Baku, a právě mezi nimi se strhl dramatický boj o první místo. Po 14. kole měly Kristýna Havlíková, Joanna Worek i Olga Sikorová stejný počet deseti bodů.

V posledním kole rozhodly nemožné tahy! Joanna Worek stála zcela na prohru s Eliškou Richtrovou, ale ta zahrála králem do šachu, takže tím Joanna získala klíčový bod. Kristýna Havlíková i Olga Sikorová stály naopak zcela na výhru, ale obě dvě ve svých partiích zahrály také nemožný tah, čímž bylo o titulu rozhodnuto. Se ziskem 11 bodů ho získala čerstvá šachistka roku Joanna Worek, na Kristýnu Havlíkovou zbylo stříbro a na bronz se před Olgu Sikorovou na pomocné hodnocení dostala Karolína Olšarová.


Fotografie medailistek kategorie žen (zleva Olšarová, Havlíková, Worek, vpravo pan Stanko, který předával ceny za společnost Czechoslovak Real).

Výsledky kategorie žen.

V kategorii juniorek zvítězila Nela Pýchová, která v celkovém pořadí obsadila krásné 7. místo. Stříbro získala teprve čtrnáctiletá Karin Němcová (celkově 15.) a bronz Veronika Macková (19.).


Fotografie medailistek kategorie juniorek (zleva Pýchová, Němcová, Macková).

Autor všech fotografií: Vladimír Jagr

Fotogalerie (autor Vladimír Jagr)
Partie ke stažení (PGN)