Po 5. kole Czech Openu je ve vedení Ind Gupta. Zastaví ho Jiří Štoček?

Tiskovou zprávu pořadatelů z průběhu 5. kola najdete v detailu článku. Dnešní 6. kolo, ve kterém se na první šachovnici utkají Gupta a náš Jiří Štoček, můžete od 15 hodin sledovat online. Pořadatelé navíc pro letošek spolupracují s portálem Šachové tréningy, který z turnaje nabízí živý komentář probíhajících partií od velmistrů Jána Markoše a Igora Štohla. První hodinu každého kola můžete také sledovat živý přenos z hracího sálu, odkazy a také všechny další informace najdete na hlavní stránce festivalu Czech Open 2017.

PARDUBICE – Hlavní turnaje letošního festivalu vstoupily do své druhé poloviny a diváci se mohou těšit na opravdu napínavou podívanou až do posledních kol.

Páté kolo velmistrovského turnaje Pardubice Open přineslo jeden z vrcholů celého festivalu. Na první šachovnici se střetli dva nejvýše nasazení šachisté – velmistři Láznička s Guptou. Vítězně z této partie vyšel Ind Gupta, který tak stále neztratil ani bod, udržel si vedení v turnaji a potvrzuje pověst bravurního hráče openů. „Průběh partie byl pro českého velmistra Lázničku velmi nadějný. Viktor hrál výborně, Guptu přehrával a získal výhodu pěšce. Bohužel v pozici, ze které se vyhrává, maximálně remizuje, zřejmě přecenil své síly a naprosto zbytečně partii nakonec prohrál,“ říká festivalový expert Petr Pisk.

Pětibodového Guptu nyní nahání čtyřčlenná skupina šachistů, kteří mají na kontě 4,5 bodu. Mezi nimi je i český velmistr Jiří Štoček, který předvedl výborný výkon na druhé šachovnici. „Má v Pardubicích opravdu výtečnou formu, což dokázal ve včerejším souboji generací proti Nguyenovi. Štoček předvedl klidný výkon, využil svých zkušeností a i přes soupeřovu dobrou obranu nakonec připsal celý bod,“ komentuje tuto partii Petr Pisk. Ve skvělých výkonech v Pardubicích pokračují indičtí hráči o čemž fanoušky včera přesvědčila například partie na třetí šachovnici mezi velmistrem Gopalem a jeho krajanem Nihalem. Gopal nakonec dokázal světový talent přehrát, a tak se zatím řadí na druhé místo hned za Guptu.

Bod na vedoucího Inda pak ztrácí i trojice Čechů – Vojtěch Plát, Jan Krejčí a Vlastimil Babula. „Šesté kolo nabídne opět velmi zajímavé partie. Na první šachovnici bude moct Viktora Lázničku pomstít v patrně velmi tvrdé partii s vedoucím Guptou Jiří Štoček. Přívětivý los mají dnes Babula, Plát i Krejčí, o něco hůře na tom je podle mě Viktor Láznička, kterého čeká zkušený velmistr Petr Hába, který se poráží velmi těžce,“ dodává Pisk.

Do čela turnaje B se dostal Rus Boris Smirnov s pěti body, turnaji C vévodí Sumiya Chinguun z Mongolska a turnaj D prozatím vede mladičká Ukrajinka Daryna Grygaová.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.

Jakub Burian
tiskový mluvčí Czech Open 2017
602 322 968
burian.jacob@gmail.com