Nový Bor získal osmý mistrovský titul v řadě

Až závěrečné trojkolo rozhodlo o tom, že vítězem letošního ročníku šachové tht Extraligy družstev se stal opět 1. Novoborský ŠK. Obhájce prvenství vybojoval titul v přímém souboji s celkem Výstaviště Lysá nad Labem. Oba týmy v sezóně neztratily ani bod a také utkání o první místo bylo velmi napínavé a vyrovnané. Celým finálovým trojkolem vás provede reportáž Kateřiny Šmajzrové.

Ligová sezóna vrcholí, první ligy čeká příští týden poslední kolo a tht Extraliga skončila uplynulým víkendem. Organizace trojkola se ujal CHESS TEAM BRNO pod vedením Neklana Vyskočila a Břetislava Eichlera, hrálo se na Fakultě stavební VUT v Brně.

Slavnostní zahájení (zleva) – proděkan stavební fakulty VUT doc. Ing. Jan Jandora, Ph.D. , radní města Brna pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Jaroslav Suchý, Neklan Vyskočil rozhodčí – FA Richard Kudla, ÚR Petr Buchníček, Kateřina Šmajzrová, IA Petr Záruba

V pátek se mezi sebou střetly všechny spolu pořádající dvojičky. Důležitý existenční zápas hrála především Brna, kdy elově silnější DURAS BVK Královo-Pole potvrdil roli favorita a zaslouženě zvítězil 6,5-1,5. Připsal si první vítězství v sezóně a výrazně se přiblížil tomu zůstat v tht Extralize i nadcházející sezónu. Rychlou remízou s IM Druskou si IM Cyril Ponížil zajistil GM normu, kterou získal především díky skvostnému rozjezdu, kdy porazil mimo jiné GM Navaru či GM Potkina.

Zhodnocení kapitánem DURAS BVK Královo-Pole IM Neklanem Vyskočilem:

„Důležitý vstupní zápas o naději jsme měli pod kontrolou a vysoké vítězství bylo zaslouženou odměnou.“

IM Cyril Ponížil

Stejně tak Rapid Pardubice jednoznačně porazil Jičín a FM Jakub Půlpán si vítězstvím a svým 6. bodem zasloužil IM normu.

FM Jakub Půlpán

Nový Bor ukázal již svou sestavou, ve které se například GM Sasikiran s elem 2674 dostal až na 5. šachovnici, že titul chce obhájit. Unichessu nedal šanci a zvítězil 7,5-0,5, čestnou půlku vybojoval IM Lukáš Černoušek. I přesto po devíti kolech ztrácel na vedoucí Lysou 1,5 bodu na skóre, takže pro zisk titulu potřeboval v sobotu zvítězit.

Výstaviště Lysá nad Labem s Šk města Lysá nad Labem svůj zápas předehrálo již v prosinci a zvítězilo suverénně 6-2.

I Frýdek-Místek, který po vzoru loňského finále dohrával proti Litovli opět poslední, měl tentokrát tři body jisté velmi rychle.

Nejnapínavější boj nabídl zápas dvou ostravských týmů. V tabulce lépe umístěný Slavoj Poruba porazil Labortech 5-3 zásluhou IM Davida Kaňovského a GM Kryzstofa Jakubowskeho.

Zhodnocení kapitána Labortechu Ostrava Aleše Krajiny:

„V posledním trojkole jsme stále ještě měli teoretické šance na bronzovou medaili. Znamenalo by to vyhrát všechna 3 těžká utkání - s Porubou, Pardubicemi i Jičínem.

V pátek se nám však zápas s Porubou nevyvedl a od počátku jsme tahali za mírně kratší konec, mírných výhod jsme nedokázali využít a trochu horší pozice naopak neudrželi, a tak historicky první prohra s Porubou 3:5 byla zasloužená. Sen o medaili se stal pouhým snem.“

Sobotní zahájení – (zleva) Petr Záruba, tajemník Magistrátu města Brna Ing. Pavel Loutocký, Neklan Vyskočil, Antonín Továrek, Marek Vokáč a Břetislav Eichler

Sobotní kolo bylo patrně nejočekávanějším celého víkendu, dalo by se říct, že i celé soutěže. Nový Bor se utkal s Výstavištěm Lysá nad Labem. 1. Novoborský byl favoritem a jak tuto úlohu zvládl?

Souboj GM Davida Navary a GM Ruslana Ponomariova skončil remízou.

Po 2,5 hodinách skončili smírně duely cizinců obou týmů na 2. a 3. desce. David Navara s Ponomariovem velmi rychle přešli do koncovky, která posléze skončila také remízou. Vojtěch Plát se přiblížil své poslední GM normě remízou s GM Sasikiranem. Partie Hráček – Krejčí taktéž skončila nerozhodně. Opravdu bylo znát, že oba týmy jsou extrémně vyrovnané. Přesně v 18:19 rozhodl zápas Štěpán Žilka vítězstvím nad reprezentačním kapitánem Vlastimilem Jansou. Zbývající partie skončily remízou.

Zhodnocení kapitánem 1. ŠK Novoborským Petrem Boleslavem:

„Náš devátý titul bude hodně ceněný. Sobotní zápas s Lysou byl velkou zkouškou naší odolnosti. V takových zápasech rozhodují maličkosti, my jsme jednu takovou dokázali objevit a zužitkovat.“

GM Štěpán Žilka a GM Vlastimil Babula

Jičín zvítězil s Porubou díky výhrám Epaminondase Kourousise, Krzysztofa Bulského a Václava Svobody. Poruba touto prohrou de facto přišla o naději na bronzovou medaili.

Rapid Pardubice hrál proti Labortechu Ostrava, který ukázal, že favority umí potrápit a urval remízu 4-4, když v poslední, šestihodinové partii dokázal GM Vladimír Talla (Labortech) udržet s IM Michalem Konopkou (Rapid) dámskou koncovku bez pěšce. Za zmínku také stojí, že si svou třetí GM normu zajistil IM Vítězslav Rašík výhrou nad GM Martinem Petrem.

Zhodnocení kapitánem Labortechu Ostrava Alešem Krajinou:

„V sobotu na Pardubice jsme si věřili, že pokud je porazíme, otevíráme dveře Porubě k možnému zisku bronzu, který by tak přece jen mohl skončit v Ostravě. Po dramatickém průběhu, kdy Petr Velička nedotáhl vyhranou pozici s Jirovským k výhře a Jirka Kočiščák zcela nepochopitelně nevyužil logické možnosti nabízející se v partii a partii prohrál, rozhodovala pak dámovka s jediným pěšcem, kterou Vláďa Talla hrdinně držel proti Michalovi Konopkovi a nakonec reklamoval remízu po 50 tazích, kdy se netáhlo pěšcem. Zápas tak skončil smírně, což nás mírně zklamalo. Velkou náplastí na toto zklamání však byla výhra Víti Rašíka s Martinem Petrem a konečné splnění poslední velmistrovské normy a zisk titulu GM!!! Víťa se tak stal rekordmanem - českým hráčem, který uhrál GM v nejstarším věku!“

Radost IM Vítězslava Rašíka ze zisku poslední GM normy

V utkání Šk města Lysá nad Labem s Unichessem si nejrychlejší výhru 10. kola připsal mladý talent a jistě budoucí reprezentat IM Van Thai Dai Nguyen a Šk města si pohlídala vítězství.

Hodnocení kapitána Šk města Lysá nad Labem IM Martina Červeného:

„Před trojkolem jsme si moc nepřipouštěli možnost sestupu. S Unichessem jsme hráli uvolněně a bylo vidět dost špatných partií. My odehráli 2 špatné, naštěstí pro nás se soupeřům vůbec nepovedly 3 partie, které tak rozhodly o naší nejtěsnější výhře.“

Zhodnocení zápasu Frýdek-Místek – DURAS BVK Královo-Pole kapitánem Brna IM Neklanem Vyskočilem:

„Pro jistou záchranu v soutěži jsme museli v tomto těžkém zápase zvítězit. Soupeři však sestavu proti pátku ještě vyztužili o GM Rausise a bylo to znát. I přes místy hrdinný odpor (např. Blahynka zremizoval těžkou koncovku proti Rausisovi ve 116 tazích) jsme ale nakonec odešli těsně poraženi, a tak nás nazítří čekal boj o všechno proti Litovli.“

V neděli se rozhodovalo o třetím místě mezi Rapidem Pardubice a Slavojem Poruba, který ale pro zisk bronzových medailí musel zvítězit 6-2. Skvěle hrající Christopher Repka ale veškeré naděje pohřbil svým třetím vítězstvím během prodlouženého víkendu.

Existenční zápas o setrvání v extralize se odehrával mezi družstvy DURAS BVK Královo-Pole a Tatran Litovel, kdy Brnu pro záchranu stačila remíza. Zápas byl velice napínavý. Nejprve se ujala Litovel vedení zásluhou Petra Hollana. Brno poté rychle kontrovalo díky vítězstvím Tomáše Poláka a Romana Chytilka. Po první časové kontrole, za stavu 3:2 pro DURAS, měla Litovel dvě velice nadějné pozice a na páté a šesté šachovnici a na první šachovnici to zdánlivě vypadalo na remízu. Potom však David Shengelia předvedl ukázkovou techniku v jezdcové koncovce, poslal svůj tým do vedení 4:2, čímž rozhodl o sestupu Litovle do 1. ligy. Druhé sestupující místo měla již od soboty jisté Lokomotiva Brno.

Vyjádření kapitána Durasu IM Neklana Vyskočila:

„K udržení v extralize nám stačila remíza, ale v předzápasové poradě jsme stanovili jasný plán - hrát nadoraz všechny partie! Za mohutné podpory fanoušků jsme náročný zápas nakonec zvládli a extraliga tak v Brně zůstává i pro třetí sezónu v řadě. Díky Brno!“

V dalších zápasech už se o moc nejednalo, oba favorité jak Nový Bor nad Šk města Lysá nad Labem, tak Výstaviště Lysá nad Labem nad Unichessem zvítězili jednoznačně 7-1, respektivě 7,5-0,5.

Zhodnocení kapitána Šk města Lysá nad Labem IM Martina Červeného utkání s Novým Borem:

„Zápasu s Borem jsme se jenom "zúčastnili", výsledek 1:7 netřeba komentovat :-)“

Zhodnocení víkendu kapitánem Výstaviště Lysá nad Labem GM Vlastimilem Jansou:

„Z našeho hlediska jde o průběh rozhodujícího zápasu s Novým Borem. Dnešní závěrečné utkání s Unichessem bylo již jednostrannou záležitostí. Samozřejmě, že jsme smutní z toho, že jsme nakonec skončili až druzí. Důvodem k tomu je i fakt, že i výsledné celkové skore ze všech partií máme lepší než vítězný Nový Bor. Ano, vzájemný zápas jsme těsně prohráli, nicméně průběh utkání tomu vůbec neodpovídal. Hned v několika partiích jsme dosáhli nadějné pozice, které jsme bohužel ani v jediném případě nedotáhli do vítězného konce, naopak soupeři využili snad jediné šance, kterou v zápase měli. I tohle však patří ke sportu, dokáže být někdy hodně krutý.“

Komentář k zápasu Labortech Ostrava – ŠK AD Jičín nechám pouze na kapitánech.

Zhodnocení kapitána Labortechu Ostravy Alešem Krajinou zápasu s ŠK AD Jičín:

„V neděli již pro nás o nic nešlo a s Jičínem jsme hráli docela vlažně, což se nám mohlo vymstít. Ale když Petr Velička zázračně udržel velmi špatnou pozici s Honzou Vykoukem a Jirka Kočiščák vyhrál s Krausem jedinou rezultativní partii zápasu, připsali jsme si 3 body.

Nakonec tedy 6. místo, které asi odpovídá momentální formě - neformě našich hráčů.“

Zhodnocení víkendu kapitánem ŠK AD Jičín FM Michalem Schulou:

„V trojkole jsme vyhráli jeden zápas a byli velmi blízko alespoň bodu i v kole posledním, takže s průběhem nejsme nespokojeni.
Měli jsme v sezóně silnější i slabší chvilky, nicméně se povedl základní cíl - být zachráněni již před trojkolem a držet střed tabulky. Máme stále mladý tým, který ještě sbírá zkušenosti, takže se teď můžeme tešit na příští sezónu.“

Zhodnocení víkend za Rapid Pardubice GM Martinem Petrem:

„Závěrečné trojkolo jsme odstartovali hladkou výhrou proti Jičínu, zvládli jsme také těžké zápasy proti oběma Ostravám. Odměnou nám bylo celkové třetí místo, se kterým jsme spokojení. Během sezóny zahráli skvěle dva naši mladíci, oba narození v roce 1998 - Jakub Půlpán a Christopher Repka.“

Frýdek-Místek si zajistil 9. bod víkendu výhrou 5,5-2,5 nad Lokomotivou Brno.

Zhodnocení víkendu kapitánem BŠŠ Frýdku-Místku Martinem Surmou:

„Na finálové trojkolo jsme jeli s tím, že chceme naplno bodovat, což se splnilo a konečné 5. místo je uspokojivé vzhledem k začátku a průběhu sezóny. Musíme brát jako fakt, že první dvě družstva jsou šachově někde jinde.“

Poslední GM normu si uhrál i Vojtěch Plát remízou s GM Mariánem Jurčíkem.

Hlavně během soboty se přišlo podívat na extraligu odhadem 70 diváků. Přinášíme vám i rozhovory se sponzory, pro které během sobotního večera byl připraven raut s ochutnávkou vín.

https://youtu.be/H4Ez3optJQg - Antonín Továrek z advokátní kanceláře tht, která je hlavním partnerem šachové extraligy.

https://youtu.be/Z4ODzmMNMF4 - Vlastimil Chládek.

https://youtu.be/29Vfcu7SJPQ - Michal Vávra.

Nový Bor získal titul po osmé v řadě a celkově po deváté. Dále si drží svoji neporazitelnost. Druhé místo s jasným náskokem ovládlo Výstaviště Lysá nad Labem a bronzové medaile si odváží na východ Čech Rapid Pardubice.

Fotogalerie od Vladimíra Jagra: https://www.zonerama.com/jagr/145646

Kateřina Šmajzrová


Za organizátory musím vyslovit velké poděkování všem, kteří se na akci přímo i nepřímo podíleli. Především pak stavební fakultě VUT v Brně, v jejichž krásných prostorách celá akce proběhla, dále generálnímu partneru tht Extraligy společnosti Továrek, Horký a partneři, advokátní kancelář, s.r.o., Šachovému svazu ČR, městu Brnu a společnostem Bulinský, Vávra & Partners, advokátní kancelář, s.r.o., Dopravní stavby Brno, s.r.o., DNA DESIGN s.r.o., ADUET reklama, spol. s r.o., TESPO Engineering s.r.o. a Centrum bydlení a designu Kaštanová. Děkujeme rovněž všem, kteří se podíleli na organizaci, médiím a fanouškům, kterých se na české poměry zúčastnilo až rekordní množství.

Neklan Vyskočil
CHESS TEAM BRNO