Reportáž ze 7. a 8. kola tht Extraligy družstev

Sobotní kolo odstartovalo na většině místech v 11 hodin. Možná bude i na vyšších místech vyslyšeno přání týmů o pozdější začátek sobotního utkání.

Loni se nám naskytla možnost sledovat nejdelší partii české extraligy. V zápase Unichessu se Slavojem Poruba nic nezdržovali a po 20 minutách uzavřeli první remízu na 7. šachovnici. Ve stejném duchu se nesl celý zápas, v následujících 2 hodinách přišly 3 remízy, pak Alexandr Mista na 1. šachovnici přidal důležitý bod. Náskok posléze navýšil i Piotr Murdzia. Naději Unichessu vrátil Petr Šimek (v této sezóně ještě neprohrál). Marián Jurčík se dostal do těžké pozice, musel vyhrát, což se mu ale nakonec nepodařilo. A tak nadále Poruba potvrzuje svoji formu vítězstvím 4,5-3,5.

V Praze domácímu Novému Boru statečně vzdoroval Labortech Ostrava. Po první časové kontrole svítilo na pomyslném ukazateli skóre 3:3, když většina partií skončila remízou, jen Zbyněk Hráček za domácí a Petr Velička za hosty si připsali celý bod. Na stranu Nového Boru překlopil váhy špičkový čínský velmistr Wang Hao a Nový Bor si díky němu připsal 3 body. Senzace se tedy opět nekonala, přesto Labortech zůstává posledním týmem, který v české extralize sebral úřadujícímu mistrovi nějaké body.

Zhodnocení zápasu kapitánem Labortechu Ostrava Alešem Krajinou:

„V Praze nás přivítali v obou víkendových dnech vlídně. To ale nic neubralo na tuhých bojích v partiích.

S Novým Borem jsme velmi dlouho hráli vyrovnanou hru. Vláďa Talla bohužel v hodně lepší koncovce přehlédl, že pozice je již po třetí opakovaná a Petr Hába tak po reklamaci zachránil remízu. Na druhé straně Víťa Rašík udržel s Bartelem o dost horší pozici a hrdinně remizoval. Zbyněk Hráček nedal našemu Jirkovi Kočiščákovi šanci, ale když čerstvý padesátník Petr Velička nakonec otočil partii s Vlastou Babulou, kdy od zahájení hrál bez pěšce, tak vše bylo dramatické. Další partie skončily spravedlivým smírem a rozhodovalo se na druhé desce, kde nakonec v obtížnější pozici Martin Dziuba při trvalé časové tísni partii neudržel, a tak jsme prohráli nejtěsnějším rozdílem 4,5:3,5.“

Zápas Labortechu Ostrava s 1. ŠK Novoborským

V zápase Lokomotiva Brno – Rapid Pardubice hosté od začátku potvrzovali roli favorita. Velmi záhy skončila partie Kempinski-Druska chycením dámy černého. Svou premiéru v české extralize družstev si odbyl i slovenský talent Christopher Repka, který i přes pozdní příchod zvládl rychle přehrát svého soupeře.

GM Martin Petr (Rapid Pardubice) hodnotí sobotní výkon:

„Víkendové zápasy nám přinesly daleko více napětí, než by asi bylo zdrávo. V sobotu jsme se proti brněnské Lokomotivě dostali do rychlého vedení 3,5-0,5, pak se ale otočily partie Jakuba Půlpána a Michala Konopky a nakonec jsme byli rádi, že z toho bylo alespoň 5-3.„

FM Martin Šklíba – IM Christopher Repka

Na stejném místě v Brně (Fakultě stavební) bojoval i Duras BVK Královo-Pole s ŠK AD Jičín o důležité body pro záchranu. Po 4 hodinách hry si lépe počínali hosté, vedli zásluhou Tomáše Krause. Jičín navyšoval postupně skóre až na konečných 5,5,-2,5.

Jak popisuje i kapitán domácích IM Neklan Vyskočil, tak v zápase, co mohlo, to se pokazilo:

„Zápas se nám úplně nepovedl a krom vydřené výhry Roman Chytilka moc světlých momentů nebylo. Soupeři dobře využili svých příležitostí a vyhráli zaslouženě.„

Momentka ze zápasu Duras BVK Královo-Pole – ŠK AD Jičín

I Frýdek-Místek proti ŠK města Lysá nad Labem se snažil získat další body. Nakročil k tomu dobře, první bodoval Vojtěch Rojíček, chvíli na to i Stanislav Jasný. Pak už hosté z Moravy přidávali jeden bod za druhým, soupeři povolili pouze tři remízy a zvítězili 6,5-1,5.

Zatím suverénní Lysé nad Labem se postavil Tatran Litovel, který postavil sestavu bez jediného cizince. Dlouho držel vyrovnaný stav, nakonec se jim pozice sesypaly a favorit nadělil hostům kanára.

I během neděle se bylo na co koukat.

Labortech potvrdil dobrou formu a přehrál Unichess, především zásluhou Vladimíra Tally a Martina Dziuby.

Zhodnocení zápasu kapitánem Labortechu Ostrava Alešem Krajinou:

„Na Unichess jsme si věřili ale dlouho to v zápase vypadalo okolo dělby bodů. Nakonec Vláďa Talla vyhrál partii s Kristýnou Havlíkovou, která neviděla remízovou variantu, a Dziuba postupně vylepšoval svoji horší pozici a dovedl partii k výhře. Ostatní partie skončili dělbou bodů, když ještě Petr Velička s Jiřím Jirkou mohl partii pěkně přiostřit a asi vyhrát, ale spokojil se s obranou při nestejných střelcích. Takže asi po zásluze za nás výhra 5:3.“

Zápas Labortechu Ostrava s Unichessem

Nový Bor proti Slavoji Poruba nenechal nic náhodě a vítězství si pohlídal, přestože porubský Karel Malinovský urval cennou výhru.Zhodnocení kapitánem 1. ŠK Novoborský Petrem Boleslavem:

„Oba ostravské týmy opět potvrdily, že nás umí pořádně potrápit. Je fakt, že jsme si problémy opět přivodili převážně sami a tím zápasy po úvodním dobrém průběhu získaly na dramatičnosti.“

Co je určitě velké překvapení, tak výkon Litovle, která přehrála ŠK města Lysá nad Labem. Především díky vítězství Vladimíra Bělunka, Stanislava Cifky a Martina Hollana si připsala první body v sezóně a odlepila se od posledního místa.

Zhodnocení kapitánem ŠK města Lysá nad Labem IM Martinem Červeným:

„Tento víkend byl pro nás jedno velké zklamání. Zejména v zápase s Litovlí jsme jako tým podali naprosto ostudný a trapný výkon. Nejen co se týče výsledku, ale hlavně předvedené hry. Pokud chceme hrát extraligu i nadále, tak s takovým přístupem to prostě nepůjde!“

Frýdek-Místek proti Výstavišti Lysá nad Labem nepřekvapil, Lysá i díky silnému duu Plát (8/9)-Krejčí (8/9) opět zvítězila.

Shrnutí obou zápasů kapitánem Výstaviště Lysé nad Labem GM Vlastimilem Jansou:

„Proti Litovli 8-0 vypovídá snad o všem, stejně tak jako skóre 6-2 proti Frýdku-Místku.“

Napínavý zápas se odehrál i v Brně Rapid Pardubice – Duras BVK Královo-Pole. Stav byl dlouho vyrovnaný, body nejprve zaznamenali za Pardubice Konopka a za Duras Polák. Zápas nakonec ve prospěch Pardubic rozhodla izraelská posila Maxim Rodshtein. V závěru půlbod zachraňoval Jakub Půlpán proti Neklanu Vyskočilovi, ten v časové tísni nenašel správné pokračovaní koncovky a partie skončila věčným šachem. Rapid tedy zvítězil nejtěsnějším možným rozdílem.

Zhodnocení GM Martinem Petrem (Rapid Pardubice):

„Nedělní zápas s Durasem nejprve vypadal na naši hladkou výhru, protože výrazně lépe stáli Jakub Půlpán, Christopher Repka, Michal Konopka i Max Rodshtein. Poslední dva jmenovaní skutečně vyhráli, ale vzhledem k prohře Honzy Votavy s Tomášem Polákem se za stavu 4-3 rozhodovalo v partii Jakub Půlpán - Neklan Vyskočil. Z vyhrané pozice bílého se postupně stala prohraná dámská koncovka, ovšem ve chvíli, kdy už jsme se smiřovali se zápasovou remízou, dopustil černý věčný šach. A bylo z toho 4,5-3,5 pro nás. Získanými šesti zápasovými body jsme se vyšvihli na bronzovou příčku, z čehož máme samozřejmě radost.“

Zhodnocení IM Neklanem Vyskočilem (Duras BVK Královo-Pole):

„Pardubice měly v zápase jasnou převahu a po dvou hodinách to vypadalo, že uhrajeme maximálně dva body. Soupeři ale trochu znervózněli poté, co trochu zbytečně prohrál GM Jan Votava s GM Tomášem Polákem a poté se začaly dít věci, když jsme ve vlastních časových tísních utíkali hrobníkovi z lopaty v partiích IM Repka - IM Blahynka, Roubalík - IM Konopka a FM Pulpán - IM Vyskočil. Když však Kuba Roubalík nevyužil remízové možnosti čtyři tahy před kontrolou, vrátila se převaha k našim soupeřům. Za stavu 4 : 3 jsem ještě mohl vyrovnat já v dámské koncovce, v časové tísni jsem však nepostřehl důležitý rozdíl v postavení mé dámy (na e4 vyhrává, na e5 remis). Díky tomu následoval věčný šach, čímž nám Pardubice oplatily loňskou porážku.„

FM Jakub Půlpán – IM Neklan Vyskočil

Poslední zápas ŠK AD Jičín – Lokomotiva Brno se také nesl v celkem jednoznačném duchu, Jičín suverénně zvítězil, Brnu povolil pouze tři remízy.

Zhodnocení kapitánem Jičína FM Michalem Schulou:

„Pro nás to byl po delší době úspěšný víkend, plný bodový zisk znamená záchranu souteže již před závěrečným trojkolem, coý byl původní záměr. V sobotu jsme v papírově vyrovnaném zápase dokázali porazit Duras Brno a v neděli splnili roli favorita v utkaní s Lokomotivou.“

Galerie najdete na odkaze http://online.miramal.com/Brno_unor2017.html.

Určitě se ale můžete těšit na závěrečné trojkolo, které se odehraje na Fakultě stavební VUT v Brně. Rozhodne se tam o titulu mezi Výstavištěm Lysá nad Labem a 1. Novoborským ŠK, o 3. místě především mezi Rapidem Pardubice a Slavojem Poruba, o záchranu budou v přímém souboji bojovat Tatran Litovel, Lokomotiva Brno a Duras BVK Královo-Pole.

Začíná se v pátek 31. března v 16:00. Tak nezapomeňte sledovat online přenos nebo ještě lépe – přijďte se podívat osobně.

Kateřina Šmajzrová