Mistrovství světa seniorů v šachu 2016 zahájeno!

470 hráčů z 54 zemí z celého světa vážilo cestu do České republiky, aby se zde utkalo o titul seniorského mistra světa. Mistrovství této věkové kategorie se koná již po šestadvacáté, ovšem poprvé v historii v Česku. Koná se v Mariánských Lázních, věhlasném lázeňském městě, které je přímo ideálním místem pro pořádání akce tohoto významu.


Městské divadlo Mariánské Lázně

Slavnostní zahájení proběhlo v Městském divadle. Více než 300 lidí se zúčastnilo této ceremonie a všichni byli velice spokojeni s tím, co pro ně organizátoři připravili. Nejprve Petr Pisk, delegát ČR ve FIDE, přivítal všechny účastníky v Mariánských Lázních, poté začal kulturní program. Zpěvačky opery Národního divadla Praha Irina Rurac z Moldavska a Veronika Eichlerová z Česka zazpívaly několik písní a byly odměněny bouřlivým potleskem.


Irina Rurac (vlevo) a Veronika Eichlerová

Hráče rovněž přivítali starosta Mariánských Lázní Ing. Petr Třešňák, předseda Šachového svazu České republiky Viktor Novotný a ředitel turnaje Dr. Jan Mazuch. Poté se dostal ke slovu hlavní rozhodčí Andrzej Filipowicz a připomněl účastníkům některá pravidla turnaje, který bude mít 11 kol a bude ukončen 30. listopadu.

Tento rok si připomínáme 110. výročí narození Věry Menčíkové, první mistryně světa v šachu. Při této příležitosti má obdržet pět ženských šachových osobností speciální ocenění příští týden v Praze. Jednou z těchto dam je i Hana Modrová, která se ale nemůže na slavnostní předání v Praze dostavit, jelikož hraje v kategorii žen nad 65 let zde v Mariánských Lázních. Cenu tudíž obdržela přímo na slavnostním zahájení z rukou pana Novotného, paní Ladoměrské a pana Škalouda ze sdružení Sokrates 2001.


Zleva doprava: Ing. Petr Třešňák, Viktor Novotný a Dr. Jan Mazuch

S počtem 470 hráčů toto mistrovství s přehledem překonalo loňský rekord 312 účastníků. Rozhodně to není na úkor kvality. Celkově se turnajů zúčastní 22 velmistrů, 9 velmistryň, 47 mezinárodních mistrů a 9 mezinárodních mistryň. Mezi největší hvězdy turnajů patří GM Antoly Vaisser (seniorský mistr světa v letech 2010, 2013 a 2014), GM Vladimir Okhotnik (seniorský mistr světa v letech 2011 a 2015), legendární teoretik GM Evgeny Sveshnikov a ženská mistryně světa v letech 1962-1978 GM Nona Gaprindashvili.

Organizátoři připravili pro účastníky i bohatý doprovodný program. Kromě turnajů v bleskovém a rapid šachu také aktivity přímo v lázeňském městě, výlety do okolí za památkami i do hlavního města Prahy.

Bližší informace o turnaji, včetně 86 živých přenosů partií, výsledků, fotodokumentace a zajímavostí naleznete na www.wscc2016.net

Mistrovství světa seniorů v šachu 2016 se koná pod záštitou starosty Mariánských Lázní Ing. Petra Třešňáka a za finanční podpory města Mariánské Lázně.

Za organizátory
Petr Pisk
731 465 344
petr.pisk@centrum.cz

Oficiální web MS seniorů
Nasazení, výsledky
Online přenos
Partie v PGN