Jan Krejčí vyhrál Czech Open!

Silně obsazený hlavní velmistrovský turnaj Pardubice Open dotáhl do vítězného konce až 23. nasazený český velmistr Jan Krejčí, který po úvodních dvou remízách vyhrál neuvěřitelných sedm partií v řadě. „Je to úžasný pocit a určitě je to pro mě největší úspěch kariéry, protože v Česku žádný lepší turnaj vyhrát nejde. Triumf z Czech Openu by mi mohl pomoct a mohl by mě nakopnout do další kariéry,“ řekl po turnaji Jan Krejčí. Více informací, tiskovou zprávu pořadatelů a kompletní rozhovory najdete v detailu článku.

PARDUBICE – Poslední hrací den letošního Czech Openu přinesl konečné rozuzlení všech rozehraných turnajů.

Silně obsazený velmistrovský turnaj Pardubice Open nakonec dotáhl do vítězného konce až 23. nasazený český velmistr Jan Krejčí, který po úvodních dvou remízách vyhrál neuvěřitelných sedm partií v řadě. „Je to úžasný pocit a určitě je to pro mě největší úspěch kariéry, protože v Česku žádný lepší turnaj vyhrát nejde. Triumf z Czech Openu by mi mohl pomoct a mohl by mě nakopnout do další kariéry,“ řekl po turnaji Jan Krejčí. Čtyřiadvacetiletý Čech vyhrál turnaj s náskokem jednoho bodu. Druhý skončil indický velmistr Abhijeet Gupta a bronz putuje do Ruska zásluhou velmistra Lintchevského. „Do Pardubic jsem letos přijel s tím, že chci turnaj vyhrát a myslím, že jsem zde zahrál docela solidně. Mezi šestým a osmým kolem jsem si vybral trochu slabší chvilky, což mě nakonec stálo prvenství, ale i tak bych řekl, že druhé místo je úspěch,“ hodnotil letošní ročník Ind Gupta.

Do první desítky se kromě Jana Krejčího dostali ještě další dva Češi – Vlastimil Babula na páté příčce a nasazená jednička Viktor Láznička, který skončil osmý. „V turnaji jsem hrál proti nevyzpytatelným mladším hráčům s menším ratingem, kteří ovšem dokážou zahrát opravdu solidně. Několik partií pro mě bylo navíc celkem vyčerpávajících, protože trvaly až do večerních hodin, takže možná i to byl důvod mého letošního neúspěchu. Už zkrátka nejsem nejmladší a tolik toho nevydržím,“ smál se po turnaji Láznička. Výborné výkony ve velmistrovském turnaji předvedli i čeští mladíci Thai Dai Van Nguyen (37. místo), Jan Vykouk (44. místo) a Jakub Půlpán (48. místo), který uhrál poslední potřebnou normu a na příštím kongresu FIDE mu bude udělen titul mezinárodního mistra.

Velmistrovského turnaje se letos zúčastnilo 46 velmistrů a 62 mezinárodních mistrů. Celkový počet hráčů se vyšplhal na 335 účastníků z 38 zemí. Na letošním ročníku se uhrálo 17 norem mezinárodních šachových titulů, z toho dvě velmistrovské normy.

Závěrečné partie čekaly i účastníky tří vedlejších ratingových turnajů. Turnaj Evropa Restaurant Open ovládl Rus Smirnov, který si připsal osm bodů z devíti. Gasco Open vyhrál Sumiya Chinguun (ročník narození 2005), taktéž s osmi body a z výhry v turnaji Dostihový spolek Open se radoval Jakub Joukl z družstva ŠK Rapid Pardubice, z.s. se 7,5 body.

  Pardubice Open - turnaj A:
 1. GM Jan Krejčí (Česká republika)
 2. GM Abhijeet Gupta (Indie)
 3. GM Daniil Lintchevski (Rusko)

  Evropa Restauran Open - turnaj B:
 1. Boris Smirnov (Rusko)
 2. FM Pavel Certek (Slovensko)
 3. Evgeny Okun (Rusko)

  Gasco Open - turnaj C:
 1. Sumiya Chinguun (Mongolsko)
 2. Sergei Polich (Ukrajina)
 3. Michal Jareš (Česká republika)

  Dostihový spolek Open - turnaj D:
 1. Jakub Joukl (Česko)
 2. Jakub Drozdz (Polsko)
 3. Vasily Alekseev (Rusko)

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.

Jakub Burian
tiskový mluvčí Czech Open 2017
602 322 968
burian.jacob@gmail.com

Rozhovor - Jan Krejčí

Do turnaje vstupoval jako 23. nasazený a na jeho triumf by před začátkem zřejmě moc lidí nevsadilo. Přesto dokázal český velmistr Jan Krejčí své soupeře zaskočit a skvělým výkonem, kdy získal osm bodů z devíti, si došel pro největší úspěch dosavadní kariéry.

Na letošním ročníku velmistrovského turnaje Pardubice Open jste posbíral osm bodů z devíti a berete první místo. S vaší výkonem jste tedy zřejmě spokojený, že?
Samozřejmě, je to úžasný pocit. Po druhém kole, kdy jsem měl na svém kontě dvě remízy, to čekal asi málokdo. Pak jsem se ale chytil a vyhrál sedm partií v řadě, což je celkem neuvěřitelné. Určitě je to pro mě největší úspěch kariéry, protože v Česku žádný lepší turnaj vyhrát nejde.

Čím si vysvětlujete pomalejší start?
V první partii jsem v podstatě neznal zahájení, dostal se do nevýhodné pozice a soupeř byl blízko vítězství, ale naštěstí přijal remízu. Druhé kolo se mi taky moc nepodařilo, ale od třetího jsem se rozehrál a partii od partie jsem se zlepšoval.

A především závěr turnaje vám vyšel na výbornou.
To ano. Vyrovnanější partie jsem hrál ve čtvrtém kole s Němcem Ghengem a poté s Jiřím Štočkem v sedmém kole, ale jinak jsem to zvládl celkem s přehledem. Poslední dvě partie proti indickým velmistrům Gopalovi a Lalithovi mi trochu pomohli i soupeři. Gopal vypadal celou dobu velmi nervózně a Lalith odmítl nabídnutou remízu, na což následně doplatil.

Byl nějaký moment, kdy jste si uvědomil, že byste mohl celý turnaj vyhrát?
Asi když jsem v sedmém kole porazil Jiřího Štočka. Věděl jsem, že budu mít v dalším kole bílé figury, čehož jsem využil. V posledním kole mi pak už stačila i remíza, takže tam už jsem cítil velkou šanci.

Znamená pro vás Czech Open něco speciálního?
Samozřejmě, jezdím sem od dětství, každý rok zde potkám spoustu kamarádů a v Česku není moc turnajů, které nabízí konfrontaci se světovými hráči. Po letošku se můj vztah k Pardubicím asi ještě upevní.

Celý rok jste podával výborné výkony, jakým směrem se nyní bude ubírat vaše šachová kariéra?
V září plánuji dokončit vysokou školu a poté se chci minimálně rok věnovat naplno šachu. Chtěl bych překonat hranici ELO 2600. Triumf z Czech Openu by mi v tom mohl pomoct a mohl by mě nakopnout do další kariéry.

Rozhovor - Abhijeet Gupta

Prvních pět kol procházel velmistrovským turnajem bezchybně a porážel jednoho soupeře za druhým. Poté se však indický velmistr Abhijeet Gupta dostal do menšího útlumu a z Pardubic si nakonec odváží druhé místo.

Jak byste zhodnotil své letošní výkony ve velmistrovském turnaji Pardubice Open?
Myslím, že jsem zde zahrál docela solidně. Mezi šestým a osmým kolem jsem si vybral trochu slabší chvilky, což mě nakonec stálo prvenství, ale i tak bych řekl, že druhé místo je úspěch.

Před turnajem jste byl druhým nasazeným hráčem, jaké jste měl ambice?
Do Pardubic jsem letos přijel s tím, že chci turnaj vyhrát. První polovinu turnaje to vypadalo velmi nadějně, ovšem i konečné druhé místo není tak špatné.

Jaká partie pro vás byla nejtěžší?
Všechny partie tady byly letos svým způsobem složité, ale nejtěžší pro mě bylo patrně sedmé kolo, ve kterém jsem se utkal se svým krajanem Gopalem. Tuto partii jsem zaslouženě prohrál a tím pádem přišel o šanci na celkový triumf.

Velmistrovského turnaje se letos zúčastnilo 27 hráčů z Indie a ve vedlejších turnajích hrála spousta dalších Indů. Čím si to vysvětlujete?
Nedokážu to vysvětlit, ale my jezdíme v poslední době ve velkých počtech skoro na všechny turnaje, takže se to indickými šachisty všude doslova hemží. Samozřejmě k tomu přispívá i úroveň festivalu, přátelská atmosféra a to, že si nás zde lidé váží. Do Pardubic se každý rok rádi vracíme, což je vidět na naší účasti, která je každým rokem vyšší a vyšší.

Jak se vám v Pardubicích líbí?
Moc, jinak bychom se sem každý rok nevraceli. (smích) Město je krásné, lidé přátelští, letos navíc vyšlo počasí, takže jsme si to jako každý rok opravdu užili.

Jaké jsou vaše další plány po Czech Openu?
V pondělí opouštíme Českou republiku a čeká mě turnaj v Abú Dhabí, na který se taky moc těším. Další program se bude odvíjet od mých výsledků, ale do Pardubic se příští rok opět vrátím, protože si moc přeji tento turnaj konečně vyhrát.

Rozhovor - Viktor Láznička

Do velmistrovského turnaje nastoupil jako nasazená jednička, ovšem roli favorita letos nezvládl. Český velmistr Viktor Láznička skončil se ziskem 6,5 bodu na osmém místě celkového pořadí.

Letos jste byl největším favoritem na vítězství, ovšem po posledních dvou ročnících, kdy jste skončil první a druhý, to letos nevyšlo podle představ. Čím to bylo?
Turnaj se mi nepovedl především proto, že jsem nezvládl jeho kritické momenty, které byly dva. První přišel v pátém kole v partii s indickým velmistrem Guptou, ve které jsem hrál neúspěšně na výhru, a druhý v předposledním kole proti Němci Vogelovi, kde jsem zcela jasně vyhranou pozici nakonec remizoval. Asi my chyběla větší trpělivost a také více šachového tréninku, abych ty klíčové momenty zvládl lépe.

Jaká byla konkurence letošního ročníku?
Musím říct, že mě mile překvapila, navíc jsem měl docela smůlu na los. Hrál jsem proti nevyzpytatelným mladším hráčům s menším ratingem, kteří ovšem dokážou zahrát opravdu solidně. Několik partií pro mě bylo navíc celkem vyčerpávajících, protože trvaly až do večerních hodin, takže možná i to byl důvod mého letošního neúspěchu. Už zkrátka nejsem nejmladší a tolik toho nevydržím. (smích)

Zaujal vás někdo z těchto mladších hráčů?
Líbil se mi indický mladíček Sarin Nihal, který je považován za jednoho z největších světových talentů. Navíc na mě působí sympatickým, řekl bych až skoro uklidňujícím, dojmem. Solidní kariéra čeká podle mě také již zmíněného Rovena Vogela z Německa.

Co říkáte na výkony vítěze Jana Krejčího?
Honza hrál výborně už v extralize, takže jeho triumf pro mě není zas takovým překvapením. Po úvodních výhrách se dostal do laufu a získané sebevědomí a zkušenosti nakonec zaslouženě přetavil v první místo. Zahrál skvělý turnaj, ale přijde mi, že zřejmě nemá takovou chuť do trénování. Věřím, že se to teď změní, protože má velký potenciál.

Jaké jsou vaše další šachové plány?
Šachový svaz před nějakou dobou vypsal prémie, podle kterých bych se měl do konce roku dostat na ELO 2683, takže to byl takový můj cíl. Ovšem po posledních dvou turnajích, ve kterých jsem ztratil deset bodů, se mi to trochu vzdálilo. S mým současným přístupem to ale bude složitější.

Jak to myslíte?
Šachům momentálně nedávám tolik a velkou rezervu cítím zejména v zahájeních, kterým se prakticky nevěnuji, což je vidět na mém repertoáru. Šachy jsou fajn, ale už jsem jim v životě věnoval hodně času a říkám si, že bych mohl zkoušet taky něco jiného. Beru to tak, že mám jiné zájmy, dodělal jsem třetí vysokou školu a právě vzdělání je podle mě velmi dobrá investice do budoucna.