David Navara a Kristýna Havlíková zvítězili na šachovém MČR mužů a žen

David Navara, který je v současnosti na 21. místě světového šachového žebříčku, vybojoval vítězství na otevřeném Mistrovství České republiky v kategorii mužů. Ve vyrovnaném turnaji žen slavila první místo Kristýna Havlíková. Zatímco pro Navaru to byl už osmý přebornický titul v jeho šachové kariéře, Havlíková vyhrála mistrovství žen poprvé.

Turnaj se stejně jako v loňském roce konal v Domě kultury města Ostravy, tentokrát od 29. dubna do 7. května 2017. V minulosti David Navara několikrát MČR zcela ovládl a zlato získal s velkým náskokem, například v letech 2014 a 2015. Všeobecně očekávalo, že při svém návratu na MČR bude Navara opět dominovat, ale průběh turnaje byl daleko dramatičtější, než by napovídaly závěrečné výsledky. Ve čtvrtém kole Navara překvapivě prohrál s Jiřím Štočkem, který poté dlouhou dobu vedl. O všem rozhodlo až poslední kolo – dlouholetý reprezentant Zbyněk Hráček porazil Jiřího Štočka a otevřel tím Davidu Navarovi cestu k titulu. Ten svou šanci využil a mohl slavit už osmý titul mistra republiky.

„Byl to pro mě velmi náročný turnaj. Po prohře ve čtvrtém kole jsem musel riskovat. Jiří Štoček hrál celý turnaj skvěle, nepovedla se mu až ta poslední partie.“, komentoval Navara průběh MČR.


David Navara během partie 9. kola

Celkové pořadí: 1. Navara – 7,5 bodu z 9 partií, 2. Zbyněk Hráček 6,5 bodu, 3. Jiří Štoček 6,5 bodu (celkem 58 hráčů).

Ženy hrály společně s muži, ale jejich pořadí se poté vyhodnocovalo zvlášť. Celkem tři reprezentantky dokázaly získat 4,5 bodu a o rozdělení medailí muselo rozhodnout pomocné hodnocení. To nakonec nejvíce přálo Kristýně Havlíkové, stříbrnou medaili získala Karolína Olšarová, bronz Olga Sikorová. Loňská mistryně Joanna Worek skončila se 4 body na 4. místě.


Mistryně ČR 2017 Kristýna Havlíková

Odkaz na výsledky turnaje: http://chess-results.com/tnr278460.aspx?lan=5&art=1&rd=9&wi=821

Webové stránky turnaje (i s partiemi): http://www.ostravskykonik.cz/