Zápisky Martina Petra z Emirátů I.

Nominace na akademické mistrovství světa se začala řešit už v listopadu minulého roku. Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS) slíbila Šachovému svazu uhradit všechny náklady pro 1 hráče a 1 hráčku. Tou dobou byla jedničkou českého žebříčku Kristýna Havlíková, která měla zájem jet, takže tím to bylo v ženské kategorii vyřešené. Mezi vysokoškoláky je u nás nejlepší Viktor Láznička, který účast odmítl vzhledem ke kolizi s německou bundesligou i českou extraligou, takže nominace spadla na mě.

No a pak se dlouhé měsíce nic nedělo. Webové stránky soutěže ještě 7 dní před startem zely prázdnotou, organizátoři se neozývali a já už si myslel, že nikam nepojedeme. Nakonec se všechno v dobré obrátilo a teď píšu článek v devátém patře pětihvězdičkového hotelu. Dneska máme volný den a soutěž je v polovině, po pátém kole z devíti.


Hotelový pokoj

Univerziádu letos hrají studenti ze 17 států celého světa, v mužské kategorii je 48 hráčů, v ženské 34 hráček. Průběžné a později i konečné výsledky se dají najít klasicky na chess-results, ale online přenosy partií nejsou. Prvním nasazeným je v mužské kategorii Rus Fedoseev (ELO 2680) a v ženské kategorii Íránka Pourkashiyan (2370).

Organizace turnaje je svérázná. Nevím, jak to popsat, uvedu jen dva příklady za všechny. Když jsme v pátek 8.4. dorazili kolem desáté večer na hotel, bylo nám sděleno, že první kolo se bude hrát od devíti ráno, že sice původně mělo být odpoledne, ale že to ne a že bude rovnou první den dvojkolo. No tak co, nebrali jsme to s Kristýnkou nijak existenčně a šli jsme spát. Přesně v 0:04 mi na pokoji zvoní telefon. Volá jeden z organizátorů s tím, že kolo v devět ráno se ruší a začneme v pět odpoledne! A to jako fakt. V té chvíli jsem si stanovil jasný a zřetelný cíl turnaje, totiž absolvovat všechny kola bez kontumace. Zatím se mi to daří. Druhá perlička – zahajovací ceremoniál byl včera po čtvrtém kole, kdy jsme absolvovali tradiční proslovy ve stylu „ať se vám tady líbí“ a „Akademické MS je tímto zahájené“. S ceremoniálem se těch pár dní čekalo, až dorazí nějaký šejk.

Nicméně jinak jsme obklopeni luxusem.


Hotelový bazén

Bydlíme vedle známých Etihad Towers

Ale teď už k šachovému průběhu. Nasazený jsem jako sedmička, Kristýnka jako šestka. Nicméně tato čísla jsem už před startem soutěže bral s velkou rezervou, což se potvrdilo hned v prvním kole. Nalosovali mi černými figurami Číňana Chen Penga s ELO 2263. Při pohledu do databáze jsem zjistil, že tam neexistuje, hrál jen univerziádu v roce 2014 v Polsku, kde měl ELO performance 2499. Průběh partie byl pikantní. Šel jsem do jedné principiální varianty francouzské, protože jsem si myslel, že ji celkem dobře znám, a po 20. tahu bílého vznikla následující pozice:


Chen – Petr, pozice po 20. g4

Byl jsem na sebe hrdý, že jsem si dokázal vzpomenout na teoreticky správný tah 20…Jg3+. Nicméně soupeř pokračoval v bleskovém tempu a rychle zahrál dokonce 25. tah … to už jsem si říkal, jestli si ze mě proboha nedělá srandu, a přemýšlel jsem, jestli dřív prohraju na čas nebo na pozici. Nakonec jsem sice remizoval, ale byl to spíše zázrak. Ve druhém kole jsem navíc spáchal hrubku v časovce s bratrem Slovákem (se Štefanem Mazurem) a bylo vymalováno. Následné tři výhry v řadě mě vrátily mezi lidi, nicméně fandit mi můžete leda tak na vlastní nebezpečí.

Daleko lépe odstartovala Kristýnka, která svoji Číňanku v prvním kole udolala v zajímavé koncovce:


Havlíková – Nie Xin

Absolutně netuším, jestli a jak se dá pozice bílýma vyhrát. Přišlo mi, že by to jít mělo, ale pevnost černých věží je překvapivě odolná. PC taky nic konkrétního nevidí, byť hlásí víc než plus dva, nenachází plán. Kristýnka skákala dámou kolem dokola a po nějakých třiceti tazích to zřejmě soupeřku přestalo bavit, tak na čas bílé povídá, že jako remíza. Rozhodčí se jí pokusil vysvětlit, že jestli chce něco reklamovat, tak musí na vlastní čas a buď třikrát opakovanou pozici, nebo 50 tahů bez braní a tahu pěšcem, což ani jedno nebylo. Myslím ale, že mu Číňanka nerozuměla. Kristýnka pak v jeden moment zahrála g5 s obětí pěšce na f5, což sice vedlo do remízy, ale bylo potřeba s černým králem napůl v matu hrát velmi přesně. Na partii jsem se díval přímo v hrací místnosti a absolutně jsem netušil, jestli je to výhra nebo remíza. Černá spadla na čas, načež vážně míněnou otázkou říká „Stejně je to remíza, ne?“ A když ji rozhodčí řekl, že ne, že prohrála, tak zmačkala partiář a šla pryč.

Inu, Čína, řekl bych, že za to ani nemohla, že ji prostě pravidla nikdo nenaučil. Můj Číňan zase celou partii popotahoval nosem, opravdu hodně nahlas. Řešil jsem tak pozoruhodný morální problém, zda ho upozornit na to, že mě ruší. Nemohl jsem se mu divit, v Číně je takové chování normální, kapesníky tam prakticky nepoužívají. Říkal jsem si, že kdybychom hráli v ČR, měl by se přizpůsobit našim zvykům a smrkat někde mimo partii. Kdybychom hráli v Číně, těžko bych po něm mohl něco chtít, měl bych se asi spíš přizpůsobit já. Ale co když se hraje ve Spojených Arabských Emirátech? Nakonec jsem se s tím jeho popotahováním smířil, ale říkal jsem si, že Číňana s rýmou jako soupeře radši už nikdy.

Kristýnka má zatím 3 body z 5, protože prohrála dvě partie s reprezentantkami Íránu. Mimochodem, tam šachy za velké státní podpory vyloženě jedou. Mladí Íránci ve věku 15-16 by mě porazili vcelku bez problémů … Průběžně je Kristýnka na pěkném osmém místě, což vůbec není špatné. Budou se hrát ještě čtyři kola. Tak nám můžete držet palce!

Martin Petr


Výsledky
Webové stránky
Fotogalerie