Zlato pro Pláta a Worek

Česká republika zná své přeborníky v šachu pro rok 2016! V otevřeném mistrovství ČR se nejlépe dařilo Vojtěchu Plátovi, který jako jediný získal 7 bodů a kromě titulu si z Ostravy odvezl i velmistrovskou normu. Stříbro získal Štěpán Žilka a bronz Vítězslav Rašík. Nejlepší žena Joanna Worek proměnila ve zlato hned svoji první účast na přeboru. Na druhém a třetím místě skončily přebornice z let minulých - Tereza Rodshtein a Olga Sikorová.

Na titul si před posledním kolem mohlo dělat naději hned několik hráčů. Nejlépe na tom byl Tomáš Polák, který od začátku turnaje předváděl skvělé výkony a celou dobu se držel na špičce. Šest bodů měli i Vojtěch Plát a největší překvapení turnaje Radomír Caletka. S napjatou situací se bravurně vypořádal Vojtěch Plát, po pěkné poziční oběti kvality dokázal získat celý bod a spolu s ním i titul a první velmistrovskou normu. Plát je tak aktuálním držitelem domácích titulů v klasickém šachu, rapidu i bleskovém šachu. Skvělá série mladého mezinárodního mistra!

Na druhé šachovnici přehrál v ostré partii Vítězslav Rašík Radomíra Caletku a zajistil si tak bronzovou medaili. Poraženého může těšit norma mezinárodního mistra a celkové páté místo. Na stříbrnou pozici se výhrou nad Lukášem Černouškem vyšplhal Štěpán Žilka, který měl ale docela kliku. V pozici na diagramu má Černoušek černými celou věž méně, ale bílý král je v bezprostředním nebezpečí. Černý toho mohl využít tahem 30...e5!! a po 31.dxe6 vzít Dxe6. Tím by vytvořil matovou hrozbu např. h5, De7+, Kh6, Df8+, Kg5, h6+, Kh4 a mat pěšcem g5. V případě, že by se bílý bránil tahem 32.Vhe1, dostala by se černá dáma na osmou řadu, kde by podporovala matové motivy případným šachem na f8. Jako příklad možného pokračování uvedu variantu 32.Vhe1 Dc8 33.Dxd6 Kg7 34.Dd4+ f6+ a bílý musí odevzdat dámu.

Jako nejlepší žena vstupovala do posledního kola první nasazená Joanna Worek, čekal na ni však bílými Peter Michalík. V souboji nováčku v českém drese získal Michalík brzy v zahájení pěšce, ve 23. tahu však přehlédnul taktické možnosti soupeřky, ztratil dámu a spolu s ní i partii. Worek tak získala celkem 5,5 bodu, což je o celý bod více než druhá Tereza Rodhstein i třetí Olga Sikorová.

Kromě medailistů se dařilo i dalším hráčům, hned šest jich splnilo normy mezinárodních titulů. GM normu Vojtěch Plát, IM normu Radomír Caletka, Svatopluk Svoboda a Jiří Rýdl a WIM normu Nataša Richterová a Magdalena Miturová. Na turnaji hrála spousta mladých hráčů, k vidění bylo mnoho bojovných partií a vedení reprezentace má jistě o čem přemýšlet před blížící se Mitropa Cupem a olympiádou. Poděkování za organizaci patří řediteli turnaje Marku Jelínkovi, hlavnímu rozhodčímu Richardu Kudlovi a zbytku pořadatelského týmu.


Výsledky
Web turnaje, kde najdete i partie a výsledky doprovodných turnajů
Fotogalerie pořadatelů
Fotogalerie Petra Berana
Fotogalerie ŠSČR