Nový český herní portál šachy.cz

Jedna přihláška do letošního grantového řízení na projekty popularizující šachy byla velmi odlišná od ostatních - nový herní šachový portál... Uplynulo pár měsíců a na adrese www.sachy.cz již mohou první zájemci válčit za virtuální šachovnicí. Přečtěte si rozhovor s autorem projektu, Janem Jílkem.

V přihlášce do grantového řízení byl následující popis :
,,Šachový portál "šachy.cz" nabídne rozhraní kompletně v češtině, mimořádný důraz při tvorbě této webové aplikace byl věnován na intuitivnost ovládání. Web nabídné několik funkcí, které napomohou šíření šachu. Jde zejména o funkci "Vyzvat kamaráda", která jednoduchým způsobem umožní zapojit i méně zdatného uživatele do šachové hry pomocí sociálních sítí Facebook, Twitter či Google+.

Dalším rozměrem fungování webu by měl být i sociální aspekt, kdy pracovní místa (administrátoři) vytvářená pro tento web budou moci vykonávat i osoby se zdravotním postižením (OZP). Dále by z části výtěžku z provozu webu měly být sponzorovány šachové akce, zejména lidí se znevýhodněním ( jako první akci bychom rádi podpořili šachový turnaj v Jedličkově ústavu v Praze (tento podzim je plánován již 22. ročník), který jako ředitel organizuje pan Antonín Ambrož."

Nyní ale již raději předám slovo autoru portálu, Janu Jílkovi (36 let, II. VT) z Liberce.

Jak Vás projekt napadl?
Zhruba před 10 lety jsme s mým nejlepším kamarádem Jirkou dostali nápad udělat šachový server, kde by některé věci byly udělány jinak, než bylo v té době zvykem. Měli jsme totiž pocit, že pokud si chtěl člověk na internetu zahrát, musel podstupovat martýrium hledání serverů a instalací nejrůznějšího software, navíc byla nutná znalost cizího jazyka. Proto jsme se rozhodli, že největší důraz dáme na přístupnost – snadné hraní na pár kliknutí, jednoduché ovládání v češtině. Osobně jsem si tu vizi zformuloval do věty „udělat server tak, aby na něm mohl hrát i můj děda“ (je mu přes 80 let a není to IT profík). Můžu se pochlubit, že tímto testem náš web prošel :-)

Jak dlouho trval vývoj?
Vývoj podobné aplikace je poměrně složitý. Několikrát jsme začínali od nuly, buď kvůli výměně programátora nebo technologií. Pokud vezmu do úvahy jen tu poslední část, která vedla k cíli, tak realizace zabrala asi dva a půl roku.

Co od projektu čekáte a co stránky nabízí zajímavého?
No, očekávám, že na webu bude hrát aspoň můj děda, když už to dalo tolik práce ? Teď vážně, doufám, že se stránky budou líbit a že se na nich povede vybudovat stabilní komunita lidí, kteří se budou rádi vracet.
A co stránky nabízí zajímavého? Myslíme si, že to je z velké části právě nalezení poměru funkcí, které hraní dělají jednoduché a rychlé, ale zároveň komfortní a plnohodnotné. Pokud bych měl vyzvednout nějaké jednotlivosti, pak je to například možnost hraní Fischerových šachů nebo možnost při výzvě soupeře k partii okamžitě upravit parametry (např. tempo) a poslat protinávrh. Takových věcí je samozřejmě víc, ale nejlepší je se přijít podívat a ozkoušet.

Nebojíte se, že pro ryze český server je místní šachová komunita příliš malá?
To si nemyslíme. V Česku mají šachy velkou tradici, o čemž svědčí mimo jiné i vysoký počet českých hráčů zaregistrovaných u FIDE. Navíc, portál www.sachy.cz je sice zaměřen převážně na česko-slovenské uživatele, ale zároveň s ním jsme spustili i mezinárodní alternativu na adrese www.chess.org, která, jak doufáme také napomůže tomu, aby byl projekt úspěšný.

Co nabízí vaše řešení navíc oproti konkurenci?
Znovu bychom se dostali k té přístupnosti – tam si myslíme, že máme největší plus. Pro české hráče může být zajímavý již zmíněný fakt, že jde o český projekt a možnost ovlivnění dalšího směru vývoje je tedy veliká. Chceme pokračovat ve vývoji a pro ten je zpětná vazba od hráčů je opravdu zásadní.

Jaké jsou podmínky registrace na stránkách a co registrace přináší?
Registrace na stránkách je zdarma a mezi hlavní výhody patří možnost hraní ratingových partií (o body), ukládání odehraných her a jejich export nebo možnosti nastavení vzhledu. Všechny důležité funkce, které z principu nevyžadují vlastní účet, jsou dostupné pro kohokoli i bez registrace a tak se přijďte podívat a třeba si i zahrát ;)