Lidická simultánka pošesté

18. února 2016 v 10 hodin se dveře Lidické galerie již tradičně otevřely mladým nadaným šachistům. V mramorovém sále jich u příležitosti šestého ročníku Lidické simultánky usedl plný počet dvaceti hráčů.

Simultánní šachový turnaj s nimi přijeli sehrát tři mezinárodní velmistři – David Navara, Sergej Movsesjan a Julie Kočetková. Nad dodržováním stanovených pravidel převzal patronát další mezinárodní velmistr, šachová legenda Jan Smejkal.


Šachová smetánka v Lidicích. Zleva Sergej Movsesjan, Julie Kočetková a David Navara.

O slavnostní zahájení se postaraly děti z družiny při ZŠ Buštěhrad svými písněmi a k hráčům promluvil David Navara. Vlastní simultánka byla zahájena v 11:10 hodin a už v 11:42 byl znám nejúspěšnější hráč – jedenáctiletý Josef Cibulka z Hronova (ELO 1132), kterému se podařilo útočnou hrou šachové velmistry porazit.

Všichni ostatní hráči pokračovali ve hře. Ve 12:34 se druhým nejúspěšnějším hráčem turnaje stal Matouš Hlavina (ELO 1520), který dosáhl remízy.

Někteří hráči ještě setrvali u svých šachovnic, devadesátiminutová časová dotace byla dokonce o deset minut prodloužena, avšak nakonec se žádný další hráč výhry ani remízy nedočkal. Velmistři na závěr zvolili ještě třetího nejúspěšnějšího soupeře, kterým byl Patrik Špalek (ELO 1100).

Všichni účastníci turnaje si s sebou domů odvezli pamětní listy a věcné ceny v podobě publikací. Tři nejlepší hráči turnaje obdrželi ještě šachové hodiny a další odměny. Josef Cibulka navíc získal poukaz na dvoudenní bezplatný pobyt v Památníku Lidice zahrnující ubytování a prohlídku pietního území, muzea i Lidické galerie.

Letošní Lidická simultánka se těšila i pozornosti politických osobností. Mladé hráče šachu přijelI podpořit velvyslanec Arménie v Praze pan Tigran Seiranian, radní pro kulturu Středočeského kraje ing. Zdeněk Štefek a místostarosta obce Lidice pan Tomáš Skála. Tradičně se turnaje zúčastnili také Marie Šupíková a Pavel Horešovský, přeživší lidické děti.

Skvělá atmosféra, která provázela celý turnaj, se ještě nadlouho vryje do paměti všech zúčastněných.

Mediálními partnery Lidické simultánky 2016 byly Kladenský deník, Rádio Relax a Český rozhlas region.

Sedmý ročník Lidické simultánky by se měl uskutečnit v únoru 2017.

Více fotografií a ohlasy účastníků najdete na webu pořadatelů.