Čeští šachisté vstoupí do domácího Mitropa Cupu v roli favoritů

Pražský hotel Olympik hostí od neděle 19. června šachové reprezentační týmy deseti evropských států, které se utkají v kategoriích mužů a žen. Mezi muži je hlavním favoritem české A družstvo následované Maďarskem a Německem. Černým koněm turnaje by mohlo být i české „béčko“ složené z nadějných juniorů. Ženské domácí trio je nasazeno v půlce startovní listiny.

V sestavě mužského A týmu najdeme nejsilnějšího hráče turnaje dle světového žebříčku FIDE Zbyňka Hráčka, dlouholetého reprezentanta Vlastimila Babulu, Petera Michalíka, Štěpána Žilku a Cyrila Ponížila. Kvůli odřeknutí účasti Francie mohl Šachový svaz České republiky do boje vyslat také B družstvo, které má i přes mladý věk potenciál hrát o dobré umístění. Aktuálnímu mistrovi ČR Vojtěchu Plátovi je pouze 22 let, mezi spoluhráči Thai Dai Van Nguyenem (14 let), Matyášem Markem (16), Jiřím Rýdlem (18) a Janem Vykoukem (16) ale bude plnit roli zkušeného veterána.

Šachový Mitropa Cup se hraje od roku 1976, kdy se rakouští pořadatelé nechali inspirovat slavnějším fotbalovým turnajem pro kluby převážně ze střední Evropy. Fotbalový Mitropa Cup se již nehraje, jeho šachovou verzi budou mít čeští fanoušci opět po deseti letech možnost vidět v České republice. Nejlepším umístěním českých družstev je zatím druhé místo (v letech 1991, 1998, 2003 a 2006), nyní se čeští šachisté chtějí poprat o zlato.

Historie turnaje žen se datuje teprve od roku 2002. Češkám se nejlépe dařilo v roce 2005, kdy získaly stříbrné medaile. Od té doby ale žádný výraznější úspěch nepřišel a ani letos to nebudou mít Joanna Worek, Tereza Rodshtein a Karolína Olšarová jednoduché. Přestože se jedná o jedničku, trojku a čtyřku českého žebříčku, v silné konkurenci náleží Češkám až páté místo na startovní listině.

Pořadatelům se povedl úspěch i na politickém kolbišti. Během turnaje v hotelu Olympik proběhne schůze výkonného výboru Evropské šachové unie ECU, které se zúčastní i předseda ECU Zurab Azmajparašvili.

Pro diváky je vstup zdarma, partie startují každý den v 15:00. Jedinou výjimkou je poslední deváté kolo, které v pondělí 27. června začne v 9:00. Na místě bude partie anglicky komentovat mezinárodní mistr Pavel Šimáček s hosty, komentáře budou stejně jako partie přenášeny na internet na webové stránce http://www.chess.cz/mitropa/index.php/cs/.

Sestavy muži
Sestavy ženy
Web turnaje
Online muži
Online ženy