David Navara vítězem MČR mužů 2013

Včerejší předposlední kolo definitivně rozhodlo o mistru MČR mužů, kterým se zcela zaslouženě stal GM David Navara.

GM Navara se utkal černými figurami s velmi nebezpečným GM Kislinským. GM Kislinsky zvolil v berlínské obraně zřídka hraný systém, ve kterém se brzy opakovaly tahy, ovšem David Navara byl proti remíze a opakování tahů se vyhnul. Černý vyřešil problémy zahájení a ve střední hře nádherným tahem 25…c4 získal výhodu, kterou přetavil v materiální převahu a brzkou výhru – překrásný výkon Davida Navary! Rychlou remízou skončila partie zkušených hráčů GM Polák – GM Babula. Velmi rychle se podařilo zvítězit GM Bernáškovi nad IM Žilkou. Štěpán Žilka potřeboval k normě velmistra v obou zbývajících partiích zvítězit, a proto v momentě, kdy mohl bránit mírně horší pozici, zariskoval a dostal se tak pod kola útoku agresivně hrajícího GM Bernáška, který svůj útok brzy dovedl do vítězného konce. GM Krejčí získal po zahájení mírně lepší technickou pozici v partii s GM Rausisem, ovšem Igors Rausis jeho převahu posléze zneutralizoval a partie tak skončila remízou.

Po 8. kole je tedy v čele GM Navara (7b) před IM Bernáškem (5b) a GM Babulou a GM Rausisem (4,5b).

6. kolo MČR žen bylo velmi bojovné a skončilo až po více než pěti hodinách hry. Nejdříve skončila partie WFM Kubíkové se Simonou Suchomelovou. Partie byla velmi zajímavá, obě hráčky měly své šance, nakonec ovšem zvítězila zkušenost WFM Kubíkové, které se podařilo získat ve střední hře pěšce, kterého v koncovce po kvalitním výkonu bezpečně realizovala. Martina Folková si udržovala bílými figurami po celou dobu partie mírnou převahu s WFM Marečkovou, ale díky dobré obraně černé skončila partie zaslouženou remízou. Nejvýše nasazená WIM Olšarová hrála s Nelou Pýchovou. Krátce po zahájení měla Kája Olšarová možnost obětovat střelce (18.Sxh6) s velmi dobrou hrou, této možnosti nevyužila a otěže partie tak dostala do rukou mladá Nela Pýchová. Tlak černými hrající Nely Pýchové narůstal, ale poté se podařilo WIM Olšarové vyměnit věžky, přejít do koncovky, která skončila po boji nejspíše zaslouženou remízou – velmi hezká partie! WIM Sochorová získala v partii s WIM Orságovou příjemnou výhodu ze zahájení, kterou se jí podařilo přetavit v zisk pěšce. Vznikla náročná věžová koncovka, ve které mohla bílými hrající WIM Sochorová po 57.Vc5 získat druhého pěšce, i když stále by při pěšcích a, c měla černá značné šance na udržení pozice. V partii bílé zůstal pouze b-pěšec a tak obrana černé byla již elementární a partie tak skončila po boji remízou.

O šampiónce rozhodne poslední kolo, po 6. kole je v čele dvojice WFM Marečková a WFM Kubíková (4b) před WIM Olšarovou (3,5b).

Dnes pokračuje MČR mužů 9. kolem a 7. kolem MČR žen, začátek závěrečného kola je již od 10.00!

Výsledky 8. kola MČR mužů:
GM Polák - GM Babula 1/2
IM Bernášek - IM Žilka 1:0
IM Plát - GM Cvek 1:0K
GM Krejčí - GM Rausis 1/2
GM Kislinsky - GM Navara 0:1

Los 9. kola MČR mužů:
GM Navara - GM Polák
GM Rausis - GM Kislinsky
GM Cvek - GM Krejčí
IM Žilka - IM Plát
GM Babula - IM Bernášek

Výsledky 6. kola MČR žen:
WIM Olšarová - Pýchová 1/2
WIM Sochorová - WIM Orságová 1/2
Folková - WFM Marečková 1/2
Suchomelová - WFM Kubíková 0:1

Los 7. kola MČR žen:
WFM Kubíková - WIM Olšarová
WFM Marečková - Suchomelová
WIM Orságová - Folková
Pýchová - WIM Sochorová

Stránky pořadatelů

IM Petr Pisk