Open Klatovy

V neděli 8. července skončil již tradiční šachový turnaj Open Klatovy. Letošní ročník měl v pořadí číslovku 27. Největším příjemným překvapením turnaje byla samotná účast šachistů a šachistek. Nebyla sice překonána rekordní účast, ale patřila bezpochyby k těm nejvyšším. Turnaje A a B se zúčastnilo dohromady 218 hráčů a k tomu celá dvacítka šachistek. Všichni se vešli do prostor Kulturního domu v Klatovech. Kromě porce devítikolového klání s tempem jedna partie denně si účastníci mohli zahrát rapid (open, senioři, mládež) a blesk turnaj.

V rapidu se vítězem turnaje kategorie open na 7 kol (2×15 min.) stal IM Jaroslav Bureš se ziskem 6,5 bodu. Mezi seniory, kteří hráli stylem každým s každým, triumfoval Jaroslav Tiller 6,5/9 a mezi mladými šachisty a šachistkami obhájil roli favorita Jakub Kůsa 6,5/7. První místo v bleskovém turnaji na 15 kol (2×5 min.) obsadil IM Jakub Půlpán, který nasbíral 12,5 bodu.

Vyžití bylo rovněž i nešachového charakteru. Uspořádaly se turnaje v ping-pongu, volejbale a malé kopané, tam se prosadilo domácí družstvo Klatov, které na své cestě vyřadilo i nebezpečný tým Amazonek, složený výhradně z dívek, ty měly jisté výhody a úlevy v pravidlech od ostatních týmů (např.: branku jim soupeři mohli vstřelit pouze hlavičkou).

Nyní zpět k hlavní náplni celého devítidenního úsilí. Turnaj A byl rozehrán na 46 šachovnicích a za ně usedlo hned 12 FM hráčů, 5 IM hráčů a 1 GM (Petr Neuman, který je několikanásobným vítězem předešlých ročníků). Letošní turnaj přilákal především domácí hráče a cizinců příslušejících k jiné federaci bylo poskromnu (2 POL, 4 GER, 1 RUS, 1 SVK). Avšak z tohoto výčtu je nutno podotknout, že dva hráči již plně zdomácněli. Turnaj postupně prosíval hráče se stoprocentním bodovým ziskem: po prvním kole jich bylo ještě 40, po druhém kole se počet výrazně redukoval na 12 hráčů a po třetím kole zbylo jen kvarteto hráčů a teprve po čtvrtém kole se situace vystříbřila a zbyl FM David Výprachtický, který se osamostatnil na čele. Další změna na čele se dostavila během šestého kola, kdy se na špičku prohnali IM Marcin Krzyzanowski, GM Petr Neuman a IM Jaroslav Bureš. Přímým soubojem prvních dvou jmenovaných v nadcházejícím kole vrcholil boj o vedení. Vítězství slavil polský hráč, ale bod do tabulky si zapsal i IM Jaroslav Bureš. Když se pak v osmém kole o bod smírně rozdělili (IM Jaroslav Bureš a IM Marcin Krzyzanowski), zbývalo tak už jen poslední kolo pro boj o prvenství. V tom opět oba hráči remizovali, ale na třetí šachovnici se vrátil do boje o medailová umístění FM David Výprachtický, když zvítězil ve strhující bojovné partii s Kiliánem Slovákem, který pochybil v časové tísni v momentě, kdy převaha na misce vah byla na jeho straně, avšak v pozici na diagramu se stalo:

Klatovy-partie

Diagram z partie: FM David Výprachtický – Kilián Slovák  (celá partie zde)

Místo vítězného Vh2+ přišlo 42… Dg4? a co následovalo?

Malá kombinace…

1. Vg8+! Kxg8 44. Jf6 + a nakonec tedy slavil bílý. Tím se doplnil počet hráčů se ziskem 7/9 na tři. Ti si rozdělili medailové umístění v pořadí:

1. IM Marcin Krzyzanowski (F 2473)

2. FM David Výprachtický (F 2301)

3. IM Jaroslav Bureš (F 2406)

DSC_0373

(Vítěz hlavního turnaje, IM Krzyzanowski)

Velké věci se děly v turnaji B, kde by se jistě sázkoví experti nejednou zmýlili ve svém úsudku, protože ve startovním poli se objevilo mnoho mladých talentů. Takže od začátku … prvním kolem prošlo s výhrou 61 hráčů, druhé kolo i v turnaji B zahýbalo se stoprocentními hráči a jejich počet se snížil na 24. Na konci třetího kola si třetí výhru zapsalo 6 hráčů, po čtvrtém kole jich byla polovina a konečně již po pátém kole zůstal jediný neporažený a nezremizovaný hráč, a to Jan Kastner. Situace však nabrala spád a čelo se proměnilo. O první místo se začal dělit teprve s osmiletým hráčem z Liberce Václavem Fiňkem.  Po sedmém kole bylo vedoucí duo minulostí, došlo k rozšíření čelní skupinky na 4 šestibodové hráče. Z předposledního kola se zvedal od šachovnice jako průběžný a zároveň překvapivý vítěz právě osmiletý hoch, avšak v posledním kole poprvé prohrál a jeho přemožitelka Eliška Vavřínková ho odsunula na čtvrtou pozici se ziskem 7 bodů a sama obsadila bronzový stupínek, když uhrála o půl bodu více. Druhé místo obsadil se stejným bodovým ziskem Jan Kastner a vítězem se stal taktéž se 7,5 body David Novotný.  Každopádně se o slovo přihlásilo dravé a talentované mládí, o čemž přesvědčí tabulka první pětice s ročníky narození:

1. Novotný David      7,5 bodu                  (F 1715)                1999
  2. Kastner Jan            7,5 bodu                (F 1930)                1980
  3. Vavřínková Eliška 7,5 bodu                (F 1746)                2001
  4. Finěk Václav             7    bodů              (F 1763)                2010
  5. Kaňka Matěj             7    bodů              (F 1905)                2000

Na závěr patří poděkování pořadatelům za kvalitní zorganizování tohoto turnaje a gratulace vítězům! A těm, kterým se nedařilo úplně tak podle jejich (tajných) představ (jako mně), tak hlavně odvahu a vůli bojovat v dalších kláních!