Memoriál Věry Menčíkové

V neděli 11. června se uskutečnil v prostorách Muzea městské hromadné dopravy v Praze Střešovicích druhý ročník memoriálu Věry Menčíkové, první ženské mistryně světa v šachu.

znamka_Vera_Mencikova

Pořadatelem turnaje byl domácí klub ŠK Dopravní podnik Praha. 104 zúčastněným hráčům a 11 hráčkám bylo nezbytné uvolnit místo, dopravní prostředky tak ustoupily šachistům a šachistkám – přesto po dobu turnaje bylo k vidění hned několik vystavených tramvají, které se vešly společně se šachovnicemi pod jednu střechu. Turnaj byl velmi kvalitně obsazen. Hráli 2 velmistři,  7 hráčů IM, 8 FM, 1 hráčka WGM a 2 WFM. Cizinců se příliš mnoho nezúčastnilo, ale zásadně promluvili do závěrečného pořadí (1 GER, 1 ITA, 1 RUS, 3 SVK,  1 UKR). Hrálo se tempem 12 min + 3 sekundy za každý provedený tah. Celkem se sehrálo devět kol, přičemž to je dohromady za celý turnaj 513 partií. Z nich 180 proběhlo nejen v muzeu, ale rovnou i světem na online šachovnicích. Což zejména pro nás netitulované hráče bylo příjemným zpestřením a motivací se probojovat až  k těmto prvním dvaceti šachovnicím. Pro VIP sekci bylo rovněž připraveno občerstvení.

Prostředí bylo neopakovatelné a jedinečné, když stoly stály mezi kolejemi, jen počasí bylo příliš slunečné. Průběh turnaje dohnal zpoždění na začátku a startovní pole se pozvolna členilo. Hráčů se stoprocentním bodovým ziskem postupně ubývalo. Teprve po šestém kole zůstal jen jeden – GM Vladimir Sergeev z Ukrajiny, který po tomto kole odskočil pronásledovatelům. Do konce turnaje dokráčel k vítězství s luxusním bodovým ziskem 8,5 z 9 partií! Tím měl i nadstandardní náskok 1,5 bodu před dalším cizincem IM Sebastianem Plischkim. Třetí místo obsadil již český hráč FM Jiří Gregor a na dalších místech se umístili GM Petr Neuman a IM Jakub Pulpán, všichni jmenovaní uhráli shodně 7 bodů. Mezi ženami potvrdila roli favoritky nejvýše nasazená WGM Eliška Richtrová. Na druhém místě skončila Miroslava Čejková a třetí příčku obsadila Jana Eretová. Celkové pořadí je k dispozici zde.