Oznámení a diskuse

Pošlete nám, co chcete zveřejnit, nejlépe e-mailem, ale ani jiné způsoby nejsou na překážku.
K novějším zprávám se dostanete přes obsah

Situace extraligových Pardubic se stává kritickou

Předposlední dvoukolo letošní EL rozhodně nemohlo potěšit příznivce jediného východočeského extraligového družstva, hrajícího pod novým názvem Bauset. Porážky od Zlína 3:5 a výprask od Opavy 1,5:6,5 znamenají pád na sestupovou příčku a poslední dvoukolo moc šancí nedává. Zápasy u kandidátů mistrovského titulu Karviné a Třince drahocenné body neslibují. Ale naděje umírá poslední a jistě budeme držet palce.
1. TŽ Třinec 			9 6 2 1 39,5 14 
2. ŠK Hagemann Opava 		9 6 0 3 47,0 12 
3. TJ Jäkl Karviná 		9 4 4 1 40,0 12 
4. ŠK Sokol Vyšehrad 		9 5 2 2 38,5 12 
5. ŠK Mahrla Praha 		9 3 3 3 33,5 9 
6. SC A64 Lázně Slatinice 	9 3 3 3 31,0 9 
7. ŠK SK Trinom Zlín 		9 3 2 4 36,5 8 
8. Sokol Plzeň I. - Ingem 	9 2 4 3 35,0 8 
9. ŠK Dům armády Praha 		9 3 1 5 34,5 7 
10. Polabí Sokol Kolín 		9 2 3 4 33,5 7 
11. Bauset Pardubice 		9 3 0 6 32,0 6 
12. TJ Tatran Litovel 		9 1 2 6 30,0 4 
Přesto i v případě sestupu nemusí východní Čechy zůstat bez extraligy. Dvě kola před koncem 1. ČL je na čele Slavia Hradec Králové. Úloha před ní stojící je ale srovnatelně těžká s Pardubicemi. V posledních dvou kolech hraje na Vyšehradě B a končí doma se Sokolem Plzeň B. Jisté je jen jedno - oba zápasy musí vyhrát, jinak po extralize žíznící Bohemians si těžko dají lákavou kořist uniknout. Bohemians má v obou zbývajicich zápasech slabší soupeře než Slavia - hrají na Pankráci a doma s Polabím. Škoda porážky Slavie v Klatovech!
1. Slavia Hradec Králové 	9 7 0 2 46  14 
2. TJ Bohemians 		9 6 2 1 41,5 14 
3. Sokol Vyšehrad B 		9 6 1 2 40,5 13 
4. Synthesia Pardubice 		9 6 0 3 43,5 12 
5. TJ Pankrác 			9 4 2 3 35  10 
6. ŠK ČSOB 			9 3 3 3 34  9 
7. TJ Slávie Turnov 		8 3 3 2 32  9 
8. Sokol Plzeň I. B 		8 4 0 4 36,5 8 
9. Sokol Polabí JOLY B 		9 1 3 5 30,5 5 
10. TJ Bonex Teplice 		9 1 2 6 29,5 4 
11. SK Demas Děčín 		9 1 2 6 28,5 4 
12. Sokol Klatovy 		9 1 2 6 26,5 4 
Jiří Bielavský, 18. 3. 2003
Obsah

Seminář ke sportovním grantům Krajského úřadu

Ve středu 12. března 2003 organizuje odbor školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Královéhradeckého kraje seminář pro žadatele o poskytnutí finanční podpory z grantových programů Královéhradeckého kraje pro oblast tělovýchovy a sportu na rok 2003. Seminář se uskuteční od 15 hodin v Hradci Králové v jídelně VČE, Sladkovského 215 (cca 200 metrů nalevo od budovy Českých drah Hradec Králové - hlavní nádraží). Další informace o vyhlášených grantových programech Královéhradeckého kraje najdou zájemci na webových stránkách Krajského úřadu: www.kr-kralovehradecky.cz. (ld)
Obsah

Komu zvoní hrana?

VV KHŠS rozhodl na svém zasedání, že mi bude dána možnost veřejně se vyjádřit ke všem aktivitám, které vyvíjí předseda KHŠS – Jiří Bielavský proti mé osobě.
První problém je kontumace partie z utkání Vrchlabí – Jaroměř „B“ . V KPŽD na 5 šachovnici hosté nepostavili hráče a domácí Jiskra Jaroměř postavila Ondřeje Mőllera, kterému v den utkání bylo bez jednoho dne 7 měsíců. Nikdo ze zúčastněných vedoucích neprotestoval , a tak malý Ondra získal svůj první bod kontumačně. To se nelíbilo p. Bielavskému a na VVKHŠS navrhl kontumaci partie 0:0 z důvodu nezpůsobilosti Ondry hrát šachy. Všichni dnes víme, jak to dopadlo. Já tvrdím, že VVKHŠS rozhodl neoprávněně a proto jsem se odvolal ke konferenci KHŠS. Důvody, které mě k tomu vedli:
1. Malý Ondra nemusel být způsobilý, aby hrál šachovou partii, protože neměl soupeře. Přesto při zahájení zápasu Vrchlabí – Jaroměř „B“ seděl u partie a čekal na soupeře.
2. VVKHŠS neměl žádnou kompetenci řešit tuto kauzu, protože nebyl porušen soutěžní řád v žádném bodě.
3. Morální a etický kodex na který se VVKHŠS dovolává není asi to pravé ořechové, protože při osobní návštěvě 28. 1. 2003 mi nebyli schopni přečíst a vysvětlit, co to je!
4. VVKHŠS rozhodl bez hlavních aktérů celého případu, ačkoliv k tomu měl možnost.
Druhý problém: potrestání mojí osoby napomenutím za postavení Ondřeje k utkání s Vrchlabím. Byl jsem Kárnou komisí potrestán napomenutím, s čímž samozřejmě nesouhlasím. Byl jsem potrestán za to, že jsem „udělal“ to, co není zakázáno.Když jsem se odvolal k VVKHŠS bylo mi sděleno, že musím složit 200 Kč, aby se mým protestem zajímali. P. Bielavský mi doporučil, že by to na mém místě nedělal. Je pravda, že pokud už je VVKHŠS dopředu domluven, jak rozhodne, je to nejen zbytečné plýtvání času, ale i penězi! Kterých nemám nazbyt.
Třetí problém: řešení mých soukromých problémů na internetu na oficiálních stránkách KHŠS v podání p. Bielavského. Jsem toho názoru, že moje soukromé problémy za mně nevyřeší ani p. Bielavský, ani nikdo jiný. Je to můj problém a já s ním žiji. Jsem přesvědčen, že aktivity p. Bielavského jsou nesprávné a učinil jsem, co je mojí povinností. Oznámil jsem to na policii, kde je to v šetření. VVKHŠS byl upozorněn , že nesouhlasím s tím co uveřejňuje předseda KHŠS a požádal jsem ho o nápravu. Do dnešního dne 9.2.2003 nebyla učiněna. Byla mi pouze dána tato možnost.
Zde udávám důvody, proč si myslím že p. Bielavský jedná neoprávněně: 1. Ani jeden příspěvek,který uveřejnil neměl můj souhlas k veřejnému šíření
2. Uveřejňuje soukromé dopisy, což je zasahování do soukromí.
3. Zveřejňuje novinové články bez svolení autora.
4. Ve svých příspěvcích uvádí věci, které se nezakládají zcela na pravdě. Dezinformuje a šíří pomluvu.
5. Schraňuje a shromažďuje soukromé informace bez souhlasu dané osoby.
6. Určuje, kdo má co dělat, čímž zasahuje do osobních práv občana.
Samozřejmě, těch bodů se dá vyjmenovat ještě více. Řešit je budu právní cestou
Závěrečné hodnocení: V našem státě je prý demokracie a svoboda slova a projevu. Tou se teď ohání p. Bielavský. “Pokud něco dělám a prosazuji p. Bielavský, musím to dělat pořád a ne jen když se vám to hodí.“ Na rozdíl od vás moje argumenty mohu dokázat:
1. Jaroměř pořádala KP – družstev do 12 let, napsal jsem závěrečnou zprávu + hodnocení a názory účastníků. P. Bielavský si to upravil podle sebe a zveřejnil jen část, to co se mu hodilo. Co kdyby někdo pochválil organizátory celé akce. VVKHŠS mu doporučil, že má uveřejnit celou zprávu do dnešního dne 9.2. 2003 tam celá zpráva není.
2. P. Bielavský mi napsal, že dokud se nevyjádřím k problémům, které zveřejnil na oficiálních stránkách Královéhradeckého šachového svazu, nebude zveřejňovat žádné moje příspěvky. Zde se nabízí otázka „komu patří oficiální stránky KHŠS??“ p. Bielavskému, anebo všem šachistům!
3. P. Bielavský by měl především plnit svoje závazky a povinnosti, které mu vyplívají z jeho funkce. Př: v září 2002 na schůzce vedoucích, kteří pracují s mládeží slíbil poslat metodické materiály na výuku + další pomoc. Do dnešního dne 9.2.2003 nic takového neudělal. Další důkaz toho, že si dělá co chce.
4.Požádal jsem p. Bielavského, aby zvážil setrvání ve funkci předsedy KHŠS a vyvodil svoji zodpovědnost z toho, co dělá.Pokud to neudělá, měl by se tím zabývat VVKHŠS. P. Bielavský svým nedemokratickým způsobem ničí práci všech, kteří dělají mnoho užitečného. Na úplný závěr musím kladně ohodnotil přístup VVKHŠS, který mi dal možnost 28.1.2003 na jejich zasedání prezentovat svůj názor a že mi uveřejní vše co napíšu na oficiálních stránkách KHŠS. To je však vše co udělal. Sdělil jsem, aby VVKHŠS přehodnotil svůj postoj k mé osobě, ale neudělal to. Z čehož usuzuji, že plně tolerují a podporují aktivity svého předsedy.
Kamil Mőller
PS: Pokud by se stalo,že tento článek bude upraven bez souhlasu autoru mají všichni možnost si ho přečíst na neoficiálních stránkách šachového oddílu Jiskra Jaroměř:
V Jaroměři 9.2.2003 Kamil Mőller
Obsah

Re: Komu zvoní hrana?

VV KHŠS na můj návrh vyzval pana Möllera, aby konkrétně vyvrátil nepravdy a desinformace zveřejněné k jeho osobě na této stránce (viz Malý konec kauzy "Möller"? a Protest proti členství Kamila Möllera v komisi mládeže). Podle mě této příležitosti moc nevyužil a kromě toho, že mě udal na policii, jsme se nic nového o řešení podstaty problému - poškozených po organizování jeho šachových akcí - nedozvěděli.
Případ malého Möllera je docela zajímavý. Oba jsme se marně snažili získat nějaké stanovisko z ŠSČR. A tak jsem o něj požádal pana Gijssena, člena exekutivy FIDE a světového rozhodčího #1, mj. hlavního rozhodčího šachové olympiády. Pan Gijssen má pravidelnou rubriku na serveru www.chesscafe.com, kde v rubrice (Column) An Arbiter's Notebook z 15. ledna naleznete na konci sloupku náš dotaz a jeho názor k našemu případu (kdybyste rubriku z 15. ledna už nenašli, tak se podívejte do archivu chesscafe - vstup je dole).
Gijssen břitce odpovídá, že kapitán/rozhodčí, který se takto zachoval, není šachista. Podle článku 12.1. pravidel FIDE šachisté jednají tak, aby nepoškozovali dobré jméno šachové hry. Jako trest navrhuje zákaz funkce rozhodčího a kapitána na dobu 1 rok (anglický originál je na konci tohoto článku).
Jsem rád, že se VV řídil stejnou argumentací. Jen náš trest (napomenutí) je výrazně jiný. Ve světě asi daleko důrazněji dbají na fair play. To u nás ještě není zvykem, nejen v šachu. Osoba s nestoudně drzým jednáním typu pana Möllera by byla dávno zcela znemožněna.
Pan Möller může tedy obvinit z poškozování šachu ještě Geurta Gijssena, alespoň v tom nebudu sám. Určitě také poškozují šach také ti, kteří čekali na od něj slíbené ceny z bleskových turnajů v Hradci Králové (trik: poslední kolo neuspořádáno, proto ceny nevyplaceny), dalšího seriálu turnajů - viz stížnost VM Blatného v Čs. šachu na nevyplacení cen (vypadl sponzor), a konečně mistrovství Čech mládeže, kde vznikly ony značné soudně uznané dluhy (zase vypadl sponzor). A ještě jedna příležitost: za současné situace nevidím možné pověřit p. Möllera ředitelováním KP mládeže jednotlivců a požádám KM o přeložení tohoto turnaje z Jaroměře. To snad každý pochopí.
Trefné Gijssenovo konstatování, že pan Möller není šachista, neboť šachisté se takto nechovají, uhodilo hřebíček na hlavičku. A to znal jen jednu věc. Doufám, že otevře oči těm, kteří o účelnosti či správnosti jednání výboru a mého pochybují. Přitom stále platí: VV pomůže panu Möllerovi, když se na něj obrátí. Možnosti přijatelné pro všechny zainteresované tady jsou.
Möllerův titulek "Komu zvoní hrana?" se mi líbí. Vybízí k odpovědi. Zkuste se vyjádřit.
Jiří Bielavský, předseda VV KHŠS

Question: Dear Mr. Gijssen, In our regional championship of five-member youth teams (U-16) this unusual event happened: In the match between the A and B teams, the A team had only four players. The captain of the B team (and at the same time judge of the match) nominated for the last board his 7-month-old son who won the game as black 0:1.
The competition committee ruled that the result of this game was 0:0 because of the evident inability of a 7-month-old child to play chess. The captain was disciplined with an appeal to the FIDE Ethic Codex. He protested against this decision to the Czech Chess Federation, but it did not answer. Thank you for your opinion concerning this matter.
Jiri Bielavsky, Chairman of the Hradec Kralove Chess Association (Czech Republic)

Answer: Although the person involved, the team captain/arbiter is not a chessplayer, Article 12.1 stating that players shall take no action that will bring the game of chess in disrepute; I would have applied this article in this situation. Moreover, for a certain period, let us say one year, it should be forbidden for him to act as an arbiter and team captain.
Obsah

Vítáme šachový oddíl TJ Lomnice n. Pop. jako nového člena našeho krajského svazu!

V lednu t. r. došla VV KHŠS žádost šachového oddílu TJ Lomnice nad Popelkou (Liberecký kraj) o přijetí do našeho krajského svazu. Předseda oddílu Vladimír Mikule, dobře a chvalně známý širokému okruhu funkcionářů bývalého Východočeského kraje, zdůvodnil žádost cestovně výhodnějšími a tradičními vazbami na oddíly Jičínska a také dobrým organisačním zázemím našeho kraje. Lomnice n. Pop. leží 5 km od hranice královéhradeckého a libereckého kraje.
VV na své lednové schůzi schválil tuto žádost jednomyslně. Š. o. TJ Lomnice n. Pop. bude nesporně přínosem pro náš svaz nejen jako solidní dobře vedený oddíl, ale také pro značnou hráčskou sílu více než dvaceti aktivních hráčů, nově vyškolené trenéry a mládežnickou základnu. Lomnice má tři družstva, působící v divisi E, RP E2 a RS E2.
VV KHŠS rozhodl, že lomnická družstva budou zařazena do soutěží 2003/04 podle našich schválených pravidel. I když by zařazení Lomnice do KP neznamenalo porušení postupových pravidel (ta garantují 2 místa z MRP, jedno místo z RP E2 a další do počtu 12), rozhodl VV zmírnit dopad na předpokládaný postup čtyř družstev z MRP rozšířením KP 03/04 na 14 družstev (což dává naději ještě jednomu postupujícímu z úrovně MRP - RP E2).
Přestup do našeho kraje podléhá schválení ŠSČR. Podle předběžné informace předsedy svazu Petra Herejka by mu v případě našeho souhlasu nemělo stát nic v cestě.
Přejeme š.o. Lomnice nad Popelkou hodně úspěchů a spokojenosti v KHŠS!
Jiří Bielavský, 30. 1. 2003
Obsah

Z Extraligy - Infinity Pardubice zvedá hlavu

Praha - Zápasy 5. kola pokračovala o uplynulé sobotě 18. 1. extraliga osmičlenných šachových družstev. Jediný východočeský zástupce ŠK Infinity Pardubice zajížděl k důležitému utkání do nedalekého Kolína, odkud si po dramatickém průběhu přivezl velmi cenné dva body, což znamená zatím 10. příčku vyrovnané tabulky.

Polabí Sokol Joly Kolín - ŠK Infinity Pardubice 3:5: Vyhráli Votava, Kovalev, Lechtýnský a Láznička, remizovali Movsesian a Bernášek, prohráli Krupková a Pačovský.

Další výsledky: Plzeň - DA Praha 4,5:3,5; Vyšehrad Praha - Mahrla Praha 3:5; Hagemann Opava - Trinom Zlín 5,5:2,5; Třinec - Karviná 1,5:6,5; Litovel - Lázně Slatinice 4:4.
TABULKA PO 5. KOLE:
 1.TŽ Třinec       5 4 0 1  22,5:17,5  8
 2.TJ Jäkl Karviná    5 2 3 0  24,5:15,5  7
 3.ŠK Hagemann Opava   5 3 0 2  25,5:14,5  6
 4.Sokol Plzeň Ingem   5 2 2 1  20,5:19,5  6
 5.ŠK Vyšehrad Praha   5 2 1 2  20,0:20,0  5
 6.Polabí Sokol Kolín  5 2 1 2  19,5:20,5  5
 7.ŠK Mahrla Praha    5 2 1 2  18,0:22,0  5
 8.SC Lázně Slatinice  5 2 1 2  16,5:23,5  5
 9.ŠK Trinom Zlín    5 2 0 3  20,0:20,0  4
10.ŠK Infinity Pardubice 5 2 0 3  19,0:21,0  4
11.TJ Tatran Litovel   5 1 1 3  17,5:22,5  3
12.ŠK Dům armády Praha  5 1 0 4  16,5:23,5  2  
6. kolo - sobota 15. 2. v 10 hodin: Plzeň - Litovel, DA Praha - Lázně Slatinice, Vyšehrad Praha - Kolín, Mahrla Praha - Infinity Pardubice, Opava - Třinec, Zlín - Karviná.
7. kolo - neděle 16. 2. v 9 hodin: Plzeň - Lázně Slatinice, DA Praha - Litovel, Vyšehrad Praha - Infinity Pardubice, Mahrla Praha - Kolín, Opava - Karviná, Zlín - Třinec.
Lubomír Douděra, 20. 1. 2003
Obsah

O pěkném sportovním počinu ŠK Lípa a jedné historické sérii

Důležité divisní derby mezi druhým ŠK Lípa a třetí Slavií HK B začalo pod chlumeckou rozhlednou ve známé šachové hospodě "U polních myslivců" se značným zpožděním. Téměř o deset minut později se dostavilo pět hostí, zbytek nikde. Když se kapitán Lípy Jaroslav Balcar dověděl o úmrtí v rodině u jednoho nominovaného hráče Slavie, který se proto nedostavil na sraz, okamžitě prohlásil: "Samozřejmě počkáme, to je přeci normální!". A tak i druhé auto Slavie, které dovezlo narychlo sehnaného náhradníka, hrálo s plným časem.
Myslím, že to až tak normální není a tak patří ŠK Lípa a Jaroslavu Balcarovi veřejné poděkování!

V samotném utkání se nakonec radovali hosté z výhry 5:3 a pořadí se vyměnilo. Jestliže bylo před utkáním jasné, že divisi vyhrají velmistrovské Polabiny, tak po tomto utkání je to jasné úplně. Polabiny mají už náskok dvou velkých a hejna skórových bodů, takže asi ani nebudou potřebovat služby Sergeje Movsesjana a Jana Votavy.
Jiří Bielavský, 19. 1. 2003

A ještě pohled Lubomíra Douděry:
Chlum - O uplynulé sobotě 18. ledna se v hostinci "U Polních myslivců" předehrávalo utkání 6. kola Divize osmičlenných šachových družstev soupeřů ze špice tabulky ŠK Lípa (2. místo) vers. Slavia Hradec B (3. místo).

Při téměř sedmihodinové nekrvavé bitvě dávala bohyně Caissa svoji přízeň střídavě najevo oběma týmům, z výhry se nakonec radovali šťastnější "sešívaní" vojevůdci dřevěného vojska, když domácí "A" mužstvo prohrálo po neuvěřitelných 2 letech a 10 měsících, což přerušilo šňůru 27 zápasů bez prohry.

Hlas Jaroslava Balcara, kapiána ŠK Lípa a rozhodčího utkání: "Chci ocenit výborný debut sedmnáctiletého Ondřeje Kořínka a spolehlivý výkon doyena družstva Zdeňka Juříka. Slavia Hradec měla sice potíže se sestavou, kolektiv se však mohl opřít o zkušeného mezinárodního mistra Josefa Nuna, ten si na Chlumu odbyl premiéru, když mu dobře sekundovali věkově mladší spoluhráči. Dále jako arbitr jsem byl velice spokojen s korektním vystupováním všech zúčastněných v tomto prestižním duelu."
ŠK Lípa - Slavia Hradec B 3:5: 
 Vacek - Trefný 0:1; 
 Fiedler - Jos. Nun 1/2; 
 Kořínek - R. Novák 1/2; 
 Šmíd - Jirásek 1/2; 
 Jedlička - Bielavský 0:1; 
 Kaisler - Tichý 0:1; 
 Juřík - O. Němec 1:0; 
 Pohorský - Jezbera 1/2.

Obsah

Kuriosní zápas o čelo 1. ČL v Pardubicích

Lubomír Douděra

Počtvrté v letošní sezóně jsem byl delegován jako rozhodčí do sousedních Pardubic, kde mne v neděli 5. ledna čekal magnet 5. kola 1. České šachové ligy Synthesia Pardubice (4. místo - 6 bodů) vers. Pankrác Praha (1. místo - 7 bodů). Domácí charakterizovali tento zápas jako utkání roku s tím, že hodně napoví o jejich vyhlídkách v letošním ročníku, což shodně komentovali i hosté, kteří do té doby ještě neprohráli. Jako první skončila na 3. šachovnici plichtou partie Pačovský - Možný. Ještě po čtyřech hodinách mohlo utkání skončit jakkoliv, ale před 2. časovou kontrolou po 6 hodinách hry se hosté zhroutili doslova jako domeček z karet a domácí vedli 6,5:0,5, aby po téměř sedmi hodinách upravili výši skóre na neuvěřitelných 7,5:0,5 ! Inu, není každý den posvícení, boj o čelo 1. ligy bude ještě velmi zajímavý ... Pro mne to byl poprvé jiný výsledek po 3 předešlých zápasech, kdy se hrálo nejtěsněji 4,5:3,5.

Jednotlivé výsledky: Konopka - Řezníček 1:0; Kárník - Hausner 1:0; Pačovský - Možný 1/2; Bernard - Polášek 1:0; Láznička - Petr 1:0; Hošek - Pick 1:0; Šťastný - Plešek 1:0; Kastner - Jandovský 1:0.
Obsah

Panda RWT Rychnov n. K. – Sokol Kobylisy Praha 5,5:2,5

Kačírek	Petr		2320	0-1	Dvořák Jan	2266
Červinka Michal		2182	1-0	Paulovič Martin	2220
Novotný Josef		2199	1 / 2	Kopta Pavel	2237
Hudziak Pawel 		2194	1-0	Hoffmann Matěj	2124
Rydl František		2144	1-0	Janda Jiří	2115 n
Pirklová Hana		2140	1-0	Stejskal Pavel	1958 n
Jiruše Josef		2118	1 / 2	Turek Karel	1941 n
Pavelka Vladimír		1855 n	1 / 2	Kovář Petr	1867 n
Postavení týmů v tabulce i sestavy, ve kterých zasedly týmy k zápasu, stavěly do role vysokého favorita Rychnováky. Těm chyběl jen Kolovratník na poslední šachovnici. A právě na ní bojuje o stálé místo v sestavě Vláďa Pavelka. Hostům chyběl první, třetí a šestý hráč ze soupisky a postavili náhradníky ze spodní části soupisky.

Přesto zápas neměl jednoznačný průběh. Nejprve sice Pirklová rychle potrestala špatnou francouzskou hru Stejskala, Jiruše se rychle spokojil s remízou a Rydl s přehledem v další miniaturce předvedl svou nenápadnou tichou sílu a rychnov vedl 2,5:0,5. Ostatní pozice byly nanejvýš rovné, ale tři z nich spíš horší, což nevěstilo dobrý konec. V té chvíli zkušeně nabídl remízu Pavelka (soupeř přijal), remizoval i nevyzpytatelný Novotný. V časové tísni dokázal svou chladnokrevností zničit soupeře Pawel Hudziak – jeho soupeř překročil již v prohrané pozici čas, stejně jako Michal Červinka, v sezoně dosud nejplatnější člen týmu (4,5/6), který přešel od prohrané pozice k výhře nejspíš silou osobnosti. Prohrál jen Petr Kačírek, jehož přítomnost však dodala týmu nesmírnou sílu. Panda RWT má po šesti kolech neuvěřitelných pět výher a je v soutěži přinejmenším zachráněna! Příští kolo hraje Panda pod Blaníkem, ve Vlašimi.

Jiří Daniel
Obsah

Zajímavá partie Roško - Petr

Magnetem 5. kola MRP-Z byl bezesporu zápas třetí Jaroměře s vedoucím Sokolem Hradec Králové. Šlo o mnohé - předběžné úvahy (Bude znamenat druhé místo v základní skupině MRP postup do budoucího KP?) naznačují, že třetí místo ve skupině na postup stačit nebude. Zápas nakonec skončil 4:4 a oba oddíly si své šance zachovaly.
Na první šachovnici se utkali dva nejlepší z jejich mládežnických základen. Sokol Martin Petr je už ověnčen mnoha úspěchy v dorostu i dospělých, náleží mu třeba titul krajského přeborníka jednotlivců 2002. Jaroměřský Luboš Roško zazářil v letošním přeboru Čech, kde dobyl stříbrnou medaili v prestižní kategorii H16. Partie, kterou spolu sehráli, proto stojí za přehrání.

Roško Luboš 2068 (Jiskra Jaroměř) - Petr Martin 2206 (Sokol Hradec Králové)

první šachovnice zápasu v MRP-Z, 15.12.2002

1.d4 e6 2.Jf3 Jf6 3.c4 d5 4.Jc3 Sb4 připravoval jsem se na 4...c6 5.Sg5 Jbd7 6.cxd5 a soupeř na 4.Sb4 čekal e3, takže následující tahy jsou už z naší hlavy. 5.Da4+ Jc6 6.Je5 Sd7 7.Jxd7 Dxd7 8.a3 Sxc3 9.bxc3 0-0 10.e3 za získanou dvojici střelců jsem pozadu ve vývinu a musím hrát velmi opatrně. 10....e5 11.Sb2 nešlo nabízející se Se2 pro 11....Ve8 12.0-0 Jxd4 nebo 12.Dc2 dxc4 13.Sxc4 exd4 atd. 11....Vad8 12.Dc2 Vfe8 13.cxd5 (0.51) Jxd5(0.56) 14.c4 Jb6 Nabízelo se zde spoustu obětí, ale spoléhal jsem se na to, že Martin nehraje moc kombinačně. 14....exd4 15.cxd5 dxe3 16.0-0-0(16.dxc6? Dd2+ 17.Dxd2 exd2++ s výhrou) 14....Jxe3 15.fxe3 exd4 16.0-0-0 Vxe3 s nejasnou pozicí 15.d5 Ja5 velmi odvážný tah, lepší bylo Jb8 16.a4 s tím soupeř nepočítal, teď mu začnou problémy 16....Dg4 17.f3 lepší bylo 17.h3 Dh4 18.g3 a 19.Dc3 se ziskem koně 17....Dh4+ 18.g3 Dh5 19.Kf2 nešlo 19.Se2? pro Jaxc4 20.Sxc4 Jxc4 21.Dxc4 Dxf3 s vyhranou pozicí 19....c6 sporná oběť, měl zahrát 19....Jc8 20.Sc3 b6 21.Sxa5 s lepší koncovkou pro bílého 20.Dc3 cxd5 21.Dxa5 dxc4 22.Se2 Dh6 23.Vad1 teď to je jen technická záležitost 23....Vxd1 24.Sxd1 Dc6 25.Sc2 Vd8 26.Vd1 Vxd1 27.Sxd1 f6 28.Dxa7 Jd5 29.Sa3 přichází útok na krále 29....Jc3 30. Sc2 Dd7 31.Db8+ Kf7 32.Df8+ Ke6 33.Dg8+ a černý se vzdal(33....Df7 34.Sf5+) 1-0 1.54-1.57 (poznámky vítěze)
Partie ve formátu pgn


Obsah

Malý konec kauzy "Möller"?

Rozhodnutí VV KHŠS ohledně členství Kamila Möllera v komisi mládeže a v případě Ondřeje Möllera, postaveného ve věku 7 měsíců k šachovému zápasu, vzbudila nelibost hlavního aktéra, formulovanou ve stížnosti, podané ŠS ČR (přečíst článek).

Předseda ŠS ČR odpověděl:
Vážený pane Mollere,
k otázce Vaší stížnosti Vám sděluji, že VV ŠSČR nemá kompetenci v této otázce jakkoliv rozhodovat, neboť příčinou stížnosti je soutěž, která je vypsána a řízena KHŠS. Ten je samostatným právním subjektem nezávislým v rozhodování na VV ŠSČR. Doporučujeme Vám obrátit se se svojí stížností na konferenci KHŠS, která do svého čela zvolila jak předsedu VV, tak předsedu KM.
A malá poznámka na závěr: to, kdo bude dělat předsedu komise mládeže Vašeho KŠS a jaké bude její složení, je v kompetenci konference a VV. Pokud se domníváte, že jste tou pravou osobou pro členství v KM a Váš VV s tím nesouhlasí, nezbývá než se obrátit na konferenci KŠS. Jinak si členství v komisi vynucovat samozřejmě nelze.
S pozdravem
Petr Herejk, předseda VV ŠSČR

Replika:
Vážený pane herejk vidím ,že jste nepochopil na co jsem si stěžoval nestěžuji si na rozhodnutí VV,ale na chování jeho předsedy!!! pokud nemáte žadnou pravomoc rozhodovat o stížnosti nevím proč vůbec máme šachový svaz České republiky Se+! Moller Kamil

O další reakci z Prahy nevíme. Avšak stala se důležitá věc: Zavolal mi předseda šachového oddílu Jiskry Jaroměř Miroslav Martinovský, že nabízí z vlastních prostředků Josefu Jiruše vyrovnání Möllerova dluhu bez úroků. Zprostředkoval jsem dohodu, že dluh u Jiruše bude smazán úhradou základní částky 4.000 Kč a soudních poplatků 768 Kč, Jiruše se vzdává úroku ve výši 3.567 Kč. Navíc pan Martinovský souhlasil s úhradou 400 Kč paní Cíchové, které Möller přes 5 let dluží za vlastní útraty v bufetu, učiněnou při onom mistrovství. (Na vysvětlenou - z mailu Josefa Šretra, zástupce ředitele Střední školy, ve které bylo mistrovství pořádáno, Kamilu Möllerovi: Já osobně se nemohu smířit s tím, že dlužíte dodnes pí Cíchové z bufetu nějakých pár stovek. Dluhy ostatním se dají také vyrovnávat - třeba legalizací zaměstnání a splátkovým kalendářem, a ne jenom chtít na ostatních, aby člověka přes daně podporovali ze státních prostředků. Vrcholem byla kritika matrikářky v Jaroměři.
Šretr

Jak to bylo s dluhem bufetářce? Chudák ženská se 6 000 Kč výdělku si pro ty peníze chodila za Kamilem až do jídelny v Hradecké ulici, kde tehdy pracoval. Přesto ji ty peníze nedal. Paní Cíchová mi řekla, že tam byla třikrát nebo čtyřikrát.)

Jak bylo dohodnuto, tak se stalo. Dne 9. prosince převzal pan Jiruše 4.768 Kč a 400 Kč bylo předáno paní Cíchové o den později. Vše je dokumentováno potvrzeními.
Věřitel se tedy přesunul blíže k dlužníkovi. Kdykoli se Kamil Möller setká s panem Martinovským, mělo by mu být špatně, dokud mu dluh nesplatí. Jeho největší věřitel - jídelna Střední školy, které dluží podle rozsudku 155.440 Kč úročených 21 % od 6. 4. 1997, stále na splácení čeká. Kredit pana Möllera se nijak nemění. Na to existuje jediný lék - začít vyrovnávat dluhy.
Chtěl bych ocenit čin pana Martinovského, který případ Möller cítí jako nedobrý pro šachový oddíl Jiskra Jaroměř. Proto bych chtěl zdůraznit, že s Jiskrou má KHŠS normální vztahy a v žádném případě ji nespojujeme s popisovaným případem. Stejně tak celý případ neprospívá pověsti KHŠS a hlavně neprospívá šachu jako sportovnímu odvětví. Královská hra dostává od Kamila Möllera pěkné kopance. Neměla by si to nechat líbit!

Teď se o případu asi přestane psát (jestli nebudou nějaké závažné změny), ale v zapomnění upadnout nesmí. Proto bych chtěl na závěr představit Kamila Möllera jako ochránce dobrých mravů. Vřele souhlasím, a jistě nejen já. Dobré mravy třeba chránit, my jsme povinni to dělat v šachu. Proto jsou psány tyto články.
ČlánekKlikni, objeví se článek

Jiří Bielavský, 12. 12. 2002
Obsah

Na šachovou extraligu družstev dojíždějí hráči i rozhodčí ...

Po dlouhá léta chodili vyznavači královské hry na nejvyšší celostátní šachovou soutěž družstev ve městě pod Bílou věží. Časy se však mění, a tak nezbývá než dojíždět do sousedních Pardubic či jinam. Cestování za extraligou se nyní netýká jen hráčů - např. ing. Jiří Nun (Mahrla Praha), Tomáš Kulhánek, Petr Kačírek (Kolín), ale i rozhodčích, jako v minulosti např. Jaroslav Horáček, v době nedávné i současné ing. Radek Svršek, ing. Jiří Bielavský, Josef Nun či Lubomír Douděra, který si premiéru v nejvyšší soutěži, extralize ČR, odbyl právě o uplynulém víkendu při dvou téměř sedmihodinových duelech v Pardubicích. Tam našel cestu také dlouholetý hráč a vyznavač šachu královéhradecký MUDr. Jiří Vávra, který tak mohl na vlastní oči sledovat líté boje na 64 polích v podání našich špičkových hráčů.

ŠK Infinity (v sestavě Movsesian, Votava, Tibenský, Lechtýnský, Prandstetter, Bernášek, Láznička, Bernard, Hlavnička, Pačovský) se nedařilo, když nejdříve prohrál s DA Praha (v sestavě např. Jansa, Navara) 3,5:4,5, aby o den později stejným poměrem podlehl i Plzni (např. Štoček).

A ještě několik zajímavostí:
V utkání ŠK Infinity Pardubice vers. ŠK Dům armády Praha se na 3. šachovnici hrála partie Tibenský - Sergeev, kde po 1. časové kontrole přišel za rozhodčím nejdříve ruský šachista s dotazem, jaké že je další tempo, netrvalo ani 10 minut a se shodným dotazem přišel i jeho slovenský soupeř Róbert Tibenský. Pozornost poutaly i další partie velmistrů - na 1. šachovnici remízový souboj domácího Movsesiana s čerstvým šedesátníkem Jansou, či na 2. prkně, kde Votava podlehl teprve sedmnáctiletému našemu nejúspěšnějšímu olympionikovi Navarovi.

V duelu Pardubic s Plzní se na 1. šachovnici utkali velmistři Štoček jako bílý s Movsesianem, kde až v koncovce vydřel výhru Sergej Movsesian. Při zapisování výsledku do zápisu o utkání měl Štoček na partiáři uvedenou dle skutečnosti prohru a Movsesian remízu, což Sergej po dotazu rozhodčího zkorigoval na svoji výhru. Inu, černý zřejmě tak dlouho přemýšlel nad tím jak partii neremizovat, až si nakonec plichtu napsal alespoň na partiář.

Během dvou po sobě jdoucích víkendů jsem tak v Pardubicích odřídil hned tři zápasy, které skončily shodně nejtěsnějším vítězstvím jednoho ze soupeřů: 1. Česká liga: Synthesia Pardubice - Teplice 4,5:3,5; Extraliga: Infinity Patrdubice - DA Praha 3,5:4,5; Infinity Pardubice - Plzeň 3,5:4,5. Do Pardubic se podívám po novém roce ještě dvakrát a jsem zvědav, zda tato výsledková "šňůra" bude dále pokračovat či nikoliv.
Lubomír Douděra
Obsah

Bude znamenat druhé místo v základní skupině MRP postup do budoucího KP?

Soutěže družstev se blíží k polovině a tak se pokusím o prognózu, jak dopadne přeměna součaných divisí, RP, RS, MRP a OP na krajský přebor (KP), krajské soutěže a přebory regionů (nic lepšího mě nenapadá, okresy nebudou a bude se asi více přihlížet k vyrovnanosti skupin). Ještě podotýkám, že zveřejňuji jen svůj tip.
KP bude vytvořen z našich družstev v divisi E a F, sestupujících z 2. ČL a postupujících z RP E2 a MRP-V a MRP-Z. Nebudou v něm divisní družstva, která si vybojují postup (kéž by!), nebo se umístí na posledním místě (to určitě nenastane). Takže reálně: Hořice (zatím to tak vypadá), Jičín, Loko Trutnov, Dvůr Králové, Lípa, Slavia HK B, Sokol Náchod - 7 družstev. Do dvanáctky chybí pět: jeden z dvojice RP E2 Nová Paka - Lázně Bělohrad, dva z trojice MRP-V Hronov - TJ Náchod - Rychnov B a totéž z MRP-Z Sokol HK - Slavia HK C - Jaroměř. Samozřejmě se ještě může vynořit nějaký "černý vzadu" a dosáhnout na kýžené druhé místo. Teď bude záležet na disciplíně družstev. Ještě existuje varianta optimistická - kdyby se povedla Hořicím záchrana, či Lípě nebo Slavii B postup do 2. ČL, tak za každé družstvo by přibyl další postupující z RP E2 či MRP.
KS vytvoří zbylá družstva z RP E2, MRP (kromě posledních, která sestoupí) a postupující z RS E2 a OP Hradecko, Náchodsko, Trutnovsko a Rychnovsko. Přeskočme do reálu: přejdou 3 družstva z RP E2, 14 družstev z MRP a 5 postupujících z OP a RS E2. To je celkem 22 družstev. Ty by mohly být doplněny o další dvě družstva z OP na dvě dvanáctičlenné skupiny.
Zůstávají dnešní OP. Teď včetně RS E2 v nich hraje 37 družstev. Jestliže 7 z nich postoupí a dva k nim sestoupí, tak zůstává počet 32. Z nich by mohly být 4 skupiny po 8 a byla by možnost dvě a dvě provázat, jako je tomu letos u Hradecka a Trutnovska.
Odpověď na otázku v titulku: podle mě ano, třetí místo téměř jistě ne. Finále MRP, do kterého se postupuje po dvojicích, už asi nic neovlivní. Hrát se bude o sestup!
Jiří Bielavský, 3. 12. 2002
Obsah

Kontumace a nenastoupení naše soutěže nezdobí

Nedělní kolo OP Náchodska přineslo první politováníhodné narušení této soutěže. Družstvo AMATÉR TJ Náchod se do Jaroměře dostavilo ve dvou, což k sehrání utkání nestačí, a tak bylo kontumováno. Na kontumaci pamatují propozice a AMATÉR bude ještě platit pokutu 300 Kč, která se rozdělí mezi svaz a domácí Jaroměř.
O mnoho lepší nebylo ani utkání OP Trutnovska mezi domácí Lípou C, která je ve vedoucí skupině, a Dubencem. Hosté přijeli ve čtyřech, domácí nastoupili ve třech a hrály se jen dvě (!!) partie na druhé a třetí šachovnici, přičemž zápas skončil 3:2 (!!) pro Lípu. "Díky" našemu soutěžnímu řádu je to možné - hosté vyhráli kontumačně na 1. a 4. šachovnici, kde se v zápis uvedení lípáci jaksi nedostavili, zato měli hráče pro pátou šachovnici, kde chyběl hráč Dubence.
Z výsledku tohoto utkání jasně vyplývají "přednosti" našeho SŘ. Pořád čekám, kdy v osmičkách nastoupí obě družstva ve čtyřech, jedno si vezme liché, druhé sudé šachovnice, ani jedna partie se nebude hrát, skončí to 4:4 a obě družstva si započítají zasloužený bod!
Jiří Bielavský, 27. 11. 2002
Obsah

Protest proti členství Kamila Möllera v komisi mládeže

Došel nám protest. Požádal jsem druhou stranu o vyjádření, oba příspěvky nejsou nijak upraveny.

Žádám o projednání mého protestu proti členství Kamila Mollera v Komise mládeže a rozvoje šachu a sdělení výsledného názoru výboru. Domnívám se, že člověk Kamilových kvalit, který byl několikrát pravomocně odsouzen soudem by vůbec nikdy neměl zastávat jakoukoliv funkci v šachovém hnutí. Nebo snad chceme, aby si o nás šachistech myslela veřejnost, že jsme podvodníci? Tím, že budeme lidi podobného ražení umisťovat do funkcí a tolerovat jejich aktivity jim vyslovujeme tichý souhlas s tím co činí. Moller nikdy ani neprojevil snahu uhradit své dluhy. Svým chováním a vystupováním kazí dobrou pověst šachového hnutí a rozhodně není vhodné aby byl členem nějaké komise! S pozdravem Mgr. Josef Jiruše

Vyjádření Kamila Möllera:

Vyjádření nejen výkonému výboru V reakci na protest p.Jiruše snad jen jediné né vše co napsal je pravda a i kdyby byla ma člověk po odsouzení a odpykaní trestu právo,aby na nšj bylo pohlíženo jako na bez úhoného.pokud jste přesvšdčeni,že někdo udělá chybu a MÁ ZA NÍ PYKAT CELÝ ŽIVOT Tak vám všem blahopřeji!!!Pokud mluvite jen o mých záporných stránkách beru to jako osobní ůtok na moji osobu !!!Jsem přesvědčen,že za dobu 10 let co pracuji s mládeží jsem odvedl poctivý kus práce .Vím líp se hodnotí Ty průšvyhy a na ty dobrí věci se zapomíná nebo opomíjí.Pokud Výkonný výbor chce být nastrojem jiné osoby,která si léčí svůj komlex,měla by uvažovat o své demisi z důvodu zaujatosti!!!Věří,že na konec zvítězé zdravý rozum.Nikdy jsem ani jeden šachový svaz v celé republice nepoškodil a pokud osobní věci Chce řešit krávovehradecký svaz nevím jestli je k tomu kompetentní.

Vydavatelská poznámka: nerad zveřejňuji tento článek, jehož kořeny tkví v pořádání M ČR mládeže Kamilem Möllerem. Snažil jsem se několikrát přimět Kamila Möllera, navíc významného jaroměřského pracovníka s mládeží, ke změně postoje. To odmítá, naopak se začíná stavět do role člověka, kterému je ubližováno.
Můj názor je: není mu ubližováno. Normální je snažit se vyrovnat své závazky. V možnostech K. Möllera to během čtyř let rozhodně bylo a měl by to udělat!
Výkonný výbor se rozhodl nepotvrdit K. Möllera jako člena komise mládeže. V podstatě kopíruje stanovisko bývalého Českého šachového svazu, že K. Möller nemůže být členem orgánů a pořadatelem akcí na jeho úrovni.
Jiří Bielavský, 2. 12. 2002
Dříve než stačil článek vyjít, je tu na mě stížnost, podaná k ŠS ČR. Názor je na vás.
Obsah

Jiří Daniel píše o zápasech rychnováků

Omlazená Panda RWT šokovala Synthesii B
Synthesia Pardubice B – Panda RWT Rychnov 3,5:4,5

Hostinský	2221	0-1	Kačírek	2320
Kourek		2267	0-1	Červinka 2182
Šťastný		2185	½	Novotný		2199
Navrátil	2205	0-1	Rýdl	2144
Movsesjan	2203	1-0	Pirklová H.	2140
Šilar		2131	½	Zatloukal	1863 n
Trojan		2106	½	Pavelka 		1865 n
Hejkrlík	2003	1-0	Papáček		1843 n
„S čím jste to přijeli?“, oslovil náš mladý tým Honzík Šťastný z Pardubic a zíral nejprve na neznámé tváře Vaška Zatloukala, Vládi Pavelky a Ing. Tomáše Papáčka, potom do soupisky,. Kde si ověřil, že Panda RWT postavila i poslední tři hráče se svých 17 lidí, jinými slovy náhradníky B týmu! Sestava domácích nenechávala nikoho na pochybách o jejich hladkém vítězství. Jenže… Mgr. Petr Kačírek splnil roli favorita, Červinka zaskočil zkušeného Kourka, Novotný konečně zabral a udržel na uzdě Šťastného, Rýdl vůbec netušil, jak zkušeného Navrátila porazil a Navrátil pro změnu zase asi ani nevěděl, od koho to dostal. Jen Hana Pirklová podlehla tátovi slovenské jedničky a Tomáš Papáček hrál trochu ustrašeně. To benjamínek Zatloukal (15 let) na sobě nechal ing. Šilara vylámat zuby a při druhém ligovém startu již udržel na uzdě kandidáta mistra Trojana skoroinženýr Vladimír Pavelka. Zatloukal a Papáček měli ligovou premiéru, Pavelka teprve druhý start!
Přestože žádný zápas nehrála Panda RWT v optimální sestavě kráčí za záchranou v soutěži znamenitě.
VINONA Náchod – Spartak Panda RWT Rychnov B 4,5:3,5

Ing. Mojžíš	2124	0-1	Daniel	2090
Ing. Semerák	2160	0-1	Machlowski	2069
Ing. Cerha	2064	1-0	Krejcar	1895
Soural	st.	2019	1-0	Šípek	1868
Nývlt		1957	1-0	Klíma D.	1831
Hejzlar		1915	½	Sleziak	1800
Novotný Jan	1865	1-0	Všetička		1723
Kánský 		1792	0-1	Palla R.	1675
Velmi prořídlý B tým si jel do Náchoda jen zahrát pro radost, domácí byli vysokými favority na všech osmi šachovnicích! Naprosto nečekaně však dal signál k útoku kapitán týmu Rostislav Palla na poslední šachovnici, který sicilsky přelstil Kánského. Brzy v zahájení pochybil Víťa Šípek i Milan Všetička, ale v časové tísni ve strategicky velmi zajímavé hře vyrobil hrubku Ing. Mojžíš a Jiří Daniel srovnal na 2:2. Výtečně zahrál Machlowski a přes poměr dam 0-2 krásně vyhrál! Davida Klímu Nývlt přehrál. Agnieszka Sleziak nevyužila šanci dorazit veterána Hejzlara a ve finiši si nechal málo času Krejcar, který měl velkou šanci překvapit s Cerhou. Prohra to byla dost nešťastná.
Jiří Daniel, 18. 11. 2002
Obsah

Navždy odešel šachista a fotbalista Petr Mach

Rychnov n. K. – Neuvěřitelná zpráva přišla v závěru minulého týdne o odchodu teprve osmnáctiletého Petra Macha …

Od svých prvních školních krůčků byl klukem, o kterém věděl celý Rychnov. Za osmnáct let svého života stihl dát na vědomí sílu a originalitu svých myšlenek celému světu. Získával jeden titul mistra republiky v šachu za druhým. Zúčastnil se celé řady evropských i světových šampionátů. Reprezentoval Českou republiku na mnoha mezinárodních šachových soutěžích. Procestoval prakticky celou Evropu a startoval i na MS v Brazílii. Porážel už i velmistry.

Byl vynikajícím fotbalistou. Často strhnul tým k lepšímu výkonu a bojovnosti i v době, kdy se mu nedařilo. Výtečně se orientoval, byl mozkem týmu. Právě v této době byl zařazen do přípravy s A týmem Rychnova ve fotbalové divizi.

Jmenoval se Petr MACH. Zemřel naprosto nečekaně uprostřed mnoha svých velkých životních plánů při tragické autonehodě na cestě domů ze školy v Chrudimi v lese mezi Borohrádkem a Česticemi.
V srdcích rychnovských fotbalistů a šachistů bude žít stále.

Jiří Daniel a Lubomír Douděra, 12. 11. 2002
Obsah

Jiří Daniel píše o rychnovských utkáních s Bohemians a Hronovem

Rychnov - Bohemians B 4,5:3,5
Nedělní zápas B týmu začal ve stejném termínu o hodinu dřív, A tým se měl pokusit v kompletním složení o dobytí ligového bodu. Bohemians B nepřijeli kompletní, čímž svitla naděje, ale k zápasu nepřijel host Ing. Jiruše, takže musel nastoupit náhradník, který se nevešel ani do B týmu, Vladimír Pavelka. Ten ovšem převedl skvělý výkon a rozhodl v šestihodinové bitvě ligový zápas! Kačírek nedal moc šancí půvabné reprezentantce Hitzgerové, Hudziak trápil soupeře 7 hodin, Pirklová vyhrála za dvě hodiny, Rydl z tlaku dobyl jen půl bodu. Zahájení se nepovedlo Kolovratníkovi ani Novotnému, v koncovce chyboval Červinka. Áčko nastoupilo dobrý kurz v bojích o udržení ligové soutěže. Překvapil výsledek Vlašimi.

Rychnov B - Hronov 4,5:3,5
Šachová bohyně Caissa se ubytovala v neděli v Rychnově a dobyla srdce veteránů Krejcara i Klímy. Zejména Pavel Krejcar oslnil četné publikum Na Panelu skvěle vedenou koncovkou. Přesně tak, jako v dobách, kdy získal titul kandidáta mistra šachu. Kotyza spolehlivě remizoval, polské posily zahrály skvěle. Šéf týmu Rostislav Palla může stále myslet na postup. Příští kolo ovšem hrajeme s Náchodem A, což je druhý těžký oříšek. Tým by ale mohl být silnější o V. Šípka, Jar. Pirklovou a Pawla Rychlika.

K tomuto utkání ještě dodávám, že Jiří Daniel velmi chválil výkon rozhodčího Jaroslava Čápa. který správně posoudil složitou reklamaci trojího opakování pozice v neprospěch hronovských.
Obsah

Odpověď na otázku k řešení: jakým tempem se hraje olympiáda?

Olympiáda se hraje tempem 90 minut na partii + 30 sekund na každý tah. Za informaci děkujeme Petru Herejkovi a Luďku Novákovi.

Srovnejme si maximální spotřebu času v jednotlivých soutěžích družstev:

Tahy OP KHŠS Olympiáda FIDE MRP KHŠS Divise a vyšší soutěže ŠSČR
40 90 110 120 120
60 120 120 180 180
Max.délka partie 4 h 4 h 30 min (pro 80 tahů) 6 h 7 h

Z toho vyplývá jediné: učme se hrát rychleji!!
Jiří Bielavský, 6. 11. 2002


Obsah

Otázka k řešení: jakým tempem se hraje olympiáda?

Napadlo mě se podívat, jakým tempem se olympiáda hraje. V rámci možností jsem propátral oficiální pořadatelskou stránku, ale o tempu nic. Divné, my to uvádíme u každého mládežnického turnaje, ale olympiáda je samozřejmě něco jiného. Jediné, co jsem našel, byl rozpis kol. A tam se uvádí trvání kola od 14.30 do 19 hodin. To je, jestli se nemýlím, 4 a 1/2 hodiny. Pěkný fofr, tempo mezi našimi okresními přebory (čtyřhodinové partie) a MRP (šestihodinové). Vzpomněl jsem si na vzrušené diskuse velmistrů o pohřbu šachové tvorby zavedením digitálních hodin a nového rychlého tempa, ale že by bylo tak rychlé?

Tak jsem se podíval na stránku FIDE. Je to poněkud nepřehledné, ale nakonec jsem se proklikal na pravidla oficiálních turnajů, jmenovitě přímo olympiády. A tam bylo toto:
Time control: The time limit is 40 moves in 100 minutes, then 20 moves in 50 minutes and finally 10 minutes for all remaining moves. From move 1 30 seconds will be added after each move. The games shall be played using the DGT clocks.

Ať počítám jak počítám, tak 100 minut na 40 tahů, pak 50 minut na 20 tahů a 10 minut na vše ostatní při přídavku 30 sekund na tah od prvního tahu mi 2 a 1/4 hodiny pro hráče prostě nedá. A tak otázka zůstává: jakým tempem se hraje olympiáda? Třeba to někdo ví a poví nám to, díky předem.
Ale něco zajímavého jsem u FIDE přece jen objevil. Rozhodčí má stavět hodiny (mechanické) tak, aby při první časové kontrole ukazovaly 6 hodin. U nás se to zatím dělá všelijak.
Jiří Bielavský, 4. 11. 2002
Obsah

Co se chystá na Rychnovsku?

Jiří Daniel nám poslal potěšitelné informace z Rychnovska:
Napřed kriticky zhodnotil šance Rychnova na čelo 2. ČL po vysoké výhře v prvním kole: Zatím myslíme nejvíc na to, abychom se zachránili. Máme velmi slabý tým oproti předchozím letům, Kačírek je v Kolíně v extralize, Mach stávkuje, skončil Volf a další hosté. Přišel na hostování Jiruše a máme novou spolupráci s Walbrzychem a Klodzkem, celkem 5 lidí. V Klodzku je velmi silný klub mládeže, se kterým již dlouho koketujeme a nyní jde o intenzívnější výměny.

Pak došlo na chystané akce: Asi 10 Poláků bude hrát náš Silvestrovský turnaj 27. - 31. 12., 7 kol, otevřený OP Rychnovska s úplnou novinkou poprvé použitou ve vážném turnaji v ČR - 70 minut na partii + 30 sec na každý provedený tah. Bude sk A a sk B, ale teprve po 3. 11. bude jasno v detailech propozic a příjezdu Poláků.

V Kostelci nad Orlicí se uskuteční 3.-5. ledna M Čech hráčů do 8 a do 10 let. KM se na nás obrátila v nouzi, nikdo to nechtěl. Připravuji zázemí a propozice.

V Polanici Zdrój bude v dubnu Přebor Euroregionu Glacensis družstev žáků. Čtyři družstva z české strany budou mít účast zaplacenou pořadatelem. Jsem garantem za českou stranu Euroregionu, s nímž dlouhodobě spolupracuji. Ujasňujeme si podmínky, termín a financování. Přednost bych dal nejlepším týmům z naší strany - v extralize nikoho nemáme, ale v lize je HK, RK, Jaroměř, Ústí a ČT. Dobře to vedou v Hořicích.

Poláci se zúčastní i dalšího ročníku M ČR seniorů v létě 2004 v RK, jehož vítěz Jarda Hájek hrál na ME v Itálii a měl turnaj grátis. Od příštího roku to bude asi INTERSENIOR.


Obsah

Bohatá činnost KHŠS ve prospěch mládeže

V úterý 8. 10. se sešla komise mládeže KHŠS ke své první schůzi. Předsedou je Jan Slavík (Třebechovice), členy PaedDr. Marcela Vaňková (Ji RMSK Nový Bydžov), Martin Paukert (Sokol HK), Mgr. Jiří John (Hořice), Ing. Jan Horníček (Rychnov), Jiří Petříček (Týniště) a Kamil Möller (Jaroměř). Komise je společná i pro oblast rozvoje šachu. Jako host byl vedle mne přítomen ještě Ladislav Brož (Lázně Bělohrad). Pokusím se poreferovat o hlavních bodech jednnání.

Prvním bodem bylo stanovení termínů pro KP družstev mládeže, do kterého se přihlásil rekordní počet 12 družstev. Účastníky jsou: Jiskra Hořice A a B, Jiskra RMSK Nový Bydžov A a B, Jiskra Jaroměř B, Slovan Broumov, Spartak Vrchlabí, Spartak Rychnov n. Kn. B, DDM Třebechovice, MěDDM Týniště, Sokol HK B a Lázně Bělohrad. Vedoucím soutěže je M. Vaňková, která připravila rozpis utkání (viz termínová listina KHŠS). Družstva, která dokončí soutěž bez kontumací, dostanou od KHŠS dotaci 400 Kč.

Druhým bodem bylo stanovení termínů (viz termínová listina), míst a pravidel pro Velkou cenu Královéhradeckého kraje. Tato nemistrovská soutěž jednotlivců žáků bude mít pět turnajů rozprostřených po celém kraji, z nichž se účastníkům budou započítávat čtyři nejlepší výsledky. KHŠS poskytne organizátorům turnajů menší dotaci.

Třetím bodem byla kontrola příprav prvního soustředění talentů, které bude tento týden v Hlušicích. Podle ředitelky akce M. Vaňkové je vše připraveno, těšíme se na ohlasy. KHŠS hradí náklady na lektory.

Čtvrtým bodem bylo stanovení termínů a míst pro KP družstev mladších žáků, KP mládeže a KP mládeže v rapid šachu, což jsou vesměs jednodenní akce dotované KHŠS. Termíny jsou v termínové listině.

Pátým bodem bylo referování o přeboru škol. Okresní kola jsou již stanovena, krajské nikoli. Hlavním zádrhelem je to, že na úrovni ŠSČR nedošlo k dohodě s Asociací školních sportovních klubů (AŠSK). Ta pak vydala vnitřní pokyn, že AŠSK má více méně ignorovat soutěž v šachu, i když je vypsaná. Dělá nám to velké potíže s finančním zabezpečením.

Posledním, ale snad nikoli nejméně významným, byl můj návrh, aby se KHŠS přihlásil k pořádání mistrovství ČR mládeže, které má být v únoru až březnu 2003. Potěšilo mě, že návrh získal nadšenou podporu od členů komise. Původní záměr byl Hlušice, ale podmínky pro týdenní akci rozměru 180 osob tam nejsou. Naštěstí Jiří John okamžitě reagoval upozorněním na Lázně Bělohrad, kde by tato akce šla uspořádat, a přítomný L. Brož se tomu vůbec nebránil, naopak. K podání přihlášky do konkursu ŠSČR ovšem není mnoho času, ale budeme se snažit v případě úspěchu sondáže ubytování a stravování stihnout šibeniční termín 20. října. Našemu kraji by taková soutěž moc slušela!
Jiří Bielavský, 10. 10. 2002
Obsah

Postřehy z konference KHŠS, losování soutěží družstev a semináře vedoucích kroužků

    Neděle 22. září byla nabitým dnem pro šachové funkcionáře Královéhradeckého kraje. Postupně se v tradiční šachové baště "U Douděry" vystřídala schůze VV následovaná losováním divize F, schůzí STK KHŠS, konferencí KHŠS, losováním šesti soutěží družstev a zakončená seminářem vedoucích šachových kroužků, jehož účastníci se rozcházeli dlouho po páté hodině odpolední.

    Schůze VV se věnovala programu konference, proto blíže až u ní. STK měla dost práce s organizací zvláště okresního přeboru Trutnovska, který měl jen 3 řádně přihlášené účastníky. Nakonec se dohlásila družstva HSM Trutnov B a Baníku Žacléř, takže po propojení s hradeckou skupinou vznikla jedenáctikolová soutěž pro celkem 16 týmů. Hodně se hovořilo o obousměrné komunikaci vzhledem k nákladnosti a pracnosti pošty. Jasný trend k přechodu na využití internetu, mobilů a telefonu ještě naráží na ojedinělý odpor, posun je však proti minulému roku znatelný.

    Jestliže losování divize proběhlo hladce, tak totéž se nedá říci o konferenci (účast 25 oddílů z 36). Ve zprávě předsedy KHŠS bylo probráno plnění usnesení volební konference a důležité body z dubnové, červnové a dnešní schůze VV. Pak se však dost času ztratilo zbytečnou diskusí o vybírání startovného v OPJ. Projevuje se, že v každém okrese jsou jiné podmínky - zatímco na Hradecku se hrají stabilizované turnaje s postupy a sestupy (50 - 60 účastníků), na Náchodsku se utkávají hráči velmi rozdílné síly. Na Rychnovsku je problém se zapojením silnějších hráčů a loňský přebor ani nebyl dohrán. Trutnovsko již několik let OPJ nehrálo, na Jičínsku se hrál loni poprvé po delší době. Nakonec byl přijat rozumný návrh, dávající volnou ruku STK.

    Další delší diskuse se rozhořela okolo návrhu VV (Jan Slavík) vybírat od oddílů zastoupených v KP 2003 - 04 o 50 % vyšší startovné, pokud nebudou v této sezoně prokazatelně pracovat s mládeží. Důvodem je snaha VV dělat více pro výchovu mladé generace, což si vyžaduje i vyšší náklady. Návrh byl nakonec velkou většinou schválen, přesné znění bude uvedeno v usnesení konference. Bohužel ještě nedošlo k předložení mládežnické koncepce KHŠS.

    Místopředseda KHŠS Jaroslav Šmíd seznámil přítomné s možnosti získávání prostředků z grantů obecních úřadů a Krajského úřadu. Zvláště akce mládeže mají velkou šanci na slušné dotace. Chce to neházet flintu do žita při prvním případném neúspěchu.

    Důležitý bod měl na starosti hospodář svazu Ilja Mareš, který předložil písemně návrh rozpočtu na celou sezonu 2002 - 03. Je zvláštní v tom, že KHŠS získá jednorázově cca 20 či více tisíc Kč jako pozůstatek z likvidovaného ČŠS. Jednorázovost je nutno mít na zřeteli vzhledem k dalším sezonám, kdy příjem bude o tuto částku nižší. Svaz hodlá držet stálý zůstatek na účtě ve výši cca 10.000 Kč. Ojedinělá kritika výdajů výboru nezabránila schválení rozpočtu v navrhované podobě. Rozpočet bude publikován na této stránce.

    Volba delegátů na konferenci ŠSČR 2003 proběhla celkem hladce, blíže viz usnesení. Samotné usnesení bylo schváleno bez problémů. Ještě nutno připomenout stanovení termínů KP v rapidu (4. 1. 2003, Třebechovice), blesku (20. 4. 2003 Hostinné) a KPJ (od 30. 4. 2003 v Janských Lázních). Na závěr zazněla pochvala hlavnímu editorovi ročenky RŠS F1 Vladimíru Veleckému za výborně odvedenou práci. Ještě nutno připomenout gratulaci Lubomíru Douděrovi, který byl jmenován ústředním rozhodčím ŠSČR.

    Nejvíce očekávaný bod programu - losování soutěží - značně narušil ostrý výpad p. Čeřovského k rozdělení družstev do MRP, kde do skupiny západ byla k jeho nelibosti zařazena družstva z HK. Ačkoliv bylo jasné, že družstva byla rozdělena podle územního principu (HK + TU a NA + RK), dožadoval se blíže nedefinované změny. Také zástupce HSM Trutnov protestoval proti tomu, že došlo k přeřazení Jaroměře do sk. západ. Ačkoli úprava byla vynucena přesunem Loko Trutnov do vyšší soutěže a byla publikována na internetu, nepovažoval to za dostatečné. Zajímavé bylo, že na místě a tedy po termínu dohlásil do OP Trutnovska béčko svého oddílu. Nakonec se emoce uklidnily a samotné losování pro 54 (!) družstev proběhlo přes stísněné podmínky hladce. Příští konference v září 2003 za plné účasti Jičínska však musí být v jiných prostorách. Svaz prostě vyrostl.

    Závěrečného bodu dne - semináře - se účastnilo dvanáct zájemců, jimž svaz přispěl na cestovné částkou 50 Kč stejně jako delegátům konference. Škoda, že jich nebylo více. Seminář zahájil dr. Václavík z Pedagogické fakulty se zajímavými poznatky o rozpoznávání a využití duševních vlastností a schopností dětí. Oboustranná diskuse za účasti všech účastníků značně překročila původně plánovaný čas a byla zajímavá jak pro zkušené matadory, tak nováčky na poli vedení kroužku (např. nového vedoucího kroužku v Chlumci n. C. Jana Daniše). Hlavním závěrem bylo, že na rozdíl od minula se mění pohled na kroužek - dříve byla snaha děti vést více méně jednotně, nyní se na něj pohlíží jako na soubor individualit. V druhé části navázal ing. Gonsior tématem o motivaci dětí a formování jejich osobností v šachovém výcviku. Opět se hodně zajímavě diskutovalo. Akci hodnotím jako velmi zdařilou a věřím, že se po úspěchu v r. 2001 a letos už můžeme o semináři mluvit jako o tradičním!
Jiří Bielavský, 22. 9. 2002
Obsah

Členská základna KHŠS v září 2002

Jen těsně pod hranicí 600 zůstává počet registrovaných šachistů našeho kraje. Bohužel se na tom podepisuje skutečnost, že ne všechny oddíly zaregistrovaly v řádném termínu své aktivní hráče (v tom "vyniká" Sokol Hradec Králové). Důsledkem je, že kraj dostává při dělení zůstatku po ČŠS menší podíl (nemluvě o práci navíc při doregistrovávání).
Největším oddílem je Spartak Rychnov n. Kn. se 47 členy, následován Slavií Hradec Králové se 40 a Jiskrou Jaroměř s 36 členy. Nepřekonatelně nejmenším oddílem je Baník Vamberk s 1 registrovaným členem.
Okres Počet oddílů Počet aktivních hráčů Neaktivní či vyřazení hráči
Hradec Králové 7 161 59
Jičín 6 97 45
Náchod 8 138 67
Rychnov n. Kn. 8 100 40
Trutnov 7 96 38
CELKEM 36 592 249

Obsah

P O Z V Á N K A

na konferenci Královéhradeckého krajského šachového svazu spojenou s losováním soutěží družstev

Termín: - neděle 22. září 2002 v 11 hodin na OVV ČSTV Hradec Králové, Habrmanova 192 (U Koruny)
- 5 minut od nádraží ČD
- mobil: L. Douděra 0606 802 072 (nové 606 802 072)

Program
- činnost KHŠS od ustavující konference
- návrh rozpočtu na sezónu 2002/03
- volba delegátů na konferenci ŠSČR

Časový sled jednotlivých akcí 22. 9.
08.00 – výkonný výbor KHŠS
10.00 – losování Divize F (V. Velecký)
11.00 – konference KHŠS + losování MRP a OP družstev
13.00 – seminář vedoucích šachových kroužků

Poznámky
- delegáti konference – za každý klub (oddíl) 1 delegát
- příspěvek na cestovné delegáta 50,- Kč (mimo HK)
- vedle startovného bude vybírán poplatek za započtení na ELO ve výši 100 Kč za družstvo v MRP a 50 Kč za družstvo v OP
- oddíly zde mohou doplatit registrační poplatky 2002, bude provedena kontrola úhrady registrace hráčů na soupiskách, neregistrovaní hráči budou ze soupisky vyškrtnuti
- účastníci semináře vedoucích kroužků – příspěvek na cestovné ve výši 50 Kč (mimo HK) – obdrží účastníci z KH kraje
ing. Jiří B i e l a v s k ý            Lubomír D o u d ě r a 
  předseda KHŠS                  sekretář KHŠS

V Hradci Králové 30. 8. 2002