Jiří Štoček vítězem nominačního turnaje

Nominační turnaj pro Šachovou olympiádu proběhl na pražském Strahově ve dnech 25. 5. – 3. 6. 2018 za účasti 6 silných velmistrů, kteří hráli každý s každým dvoukolově. Hlavní motivací v turnaji bylo jedno místo v týmu pro letošní Šachovou olympiádu, kterou měl zajištěnou vítěz tohoto turnaje. Tři členové našeho týmu již byli určeni před turnajem – velmistři David Navara, Viktor Láznička a Zbyněk Hráček. Čtvrtý člen vzešel z turnaje a pátý člen reprezentačního týmu bude vybrán kapitánem Vlastimilem Jansou.

O vítězi Nominačního turnaje v podstatě rozhodla první polovina turnaje, ve které Jiří Štoček získal výborným výkonem 4,5 bodu z 5 možných a tento náskok již uhájil. V deseti kolech získal celkem 7 bodů. Druhé místo obsadil Peter Michalík ziskem 6 bodů a třetí skončil Jan Krejčí s 5,5 body. Mladý Thai Dai Van Nguyen získal v těžké konkurenci 4,5 bodu, což stačilo na 4. místo. Na pátém místě skončil Vojtěch Plát (4 body) a šestý byl Vlastimil Babula (3 body). Turnaj byl přenášen online a taktéž byl komentován na YouTube kanále Robert a Petr šachy velmistrem Štěpánem Žilkou (prvních 5 kol) a následně mezinárodním mistrem Petrem Piskem a jeho hosty.

Babula – Štoček, Nominační turnaj

diagram

Černý zakončil partii 1. kola po 35… Vc2+! 36. Vd2 Vxb2 37. Vxc8 Vxc8 38. Vxb2 a přišel rozhodující tah 38… Vc2+, po kterém se bílý vzdal.

S vedoucím reprezentačního úseku IM Michalem Konopkou jsme nominační turnaj probrali v krátkém rozhovoru.

Jak byste ohodnotil výsledky a úroveň nominačního turnaje?

Podle mého názoru hráči skončili tak, jak si zasloužili. Gratuluji Jiřímu Štočkovi k jeho triumfu, vyhrál způsobem start – cíl a předvedl nejlepší šachy. Jeho dvě úvodní výhry černými kameny znamenaly velmi významný krok k celkovému prvenství. Také zcela zaslouženě druhé místo obsadil Peter Michalík, který hrál obsažné partie a jistě ho mrzí některé nevyužité šance – mohl Jirku Štočka víc prohnat. Na třetím místě také zcela po právu Honza Krejčí, odehrál kvalitní turnaj, ale ti dva před ním byli prostě lepší.  Pro Thai Dai Vana Nguyena byl turnaj výbornou školou. Úspěšně přežil svou klinickou smrt, když se mu nepodařilo udržet rovnou koncovku s Jirkou Štočkem a hned další kolo propásl šance ve střední hře s Peterem Michalíkem.  Dostal se do prohrané věžovky a reálně hrozil pád na mínus tři. Van se ale zachránil, další kolo porazil Vojtu Pláta a zakončil soutěž se ctí. Pro Vojtu Pláta byla právě tato partie bílými s Vanem hodně důležitá. I když měl během celé soutěže problémy se zahájením, vynalézavou hrou se držel na 50% a zdálo se, že by ještě mohl promluvit do pořadí na předních místech. Závěr ale nezvládl. Vlasta Babula zcela vyhořel v první polovině soutěže – nic se mu nevedlo, i když se na turnaj jistě zodpovědně připravoval. Ve druhé polovině se zaměřil především na to, aby průšvih nebyl ještě větší. Jak znám Vlastu, každý nepovedený turnaj ho motivuje k další práci. V poslední době sice má nakročeno i k trenérské činnosti, ale domnívám se, že ani jako hráč ještě neřekl poslední slovo.

S celkovou úrovní turnaje můžeme být spokojeni – hráči bojovali, vyzkoušeli si těžký desetikolový turnaj proti náročným soupeřům. Sofijská pravidla sehrály pozitivní roli.

Jak to nyní bude s nominací na olympiádu v Batumi?

K jistým účastníkům Davidu Navarovi, Viktoru Lázničkovi a Zbyňku Hráčkovi se připojil Jiří Štoček. Zbývá pátý člen týmu, kterého musíme nahlásit nejpozději do 23. července 2018, tedy dva měsíce před startem olympiády. Velmi pravděpodobně bude ale vybrán dříve, po poradě s kapitánem týmu Vlastimilem Jansou jsme se shodli, že k tomu dojde na přelomu června a července.

Jak hodnotíte organizaci nominačního turnaje?

Jistě se dají do budoucna některé věci zlepšit. Turnaj ale nakonec proběhl zdárně i díky obětavé rozhodčí slečně Prokopové a podpoře sekretariátu Šachového svazu, sídlícího ve stejné budově. Zajímavostí byla anticheatingová kontrola před 8.kolem, kterou provedla rozhodčí, a antidopingová kontrola po 9.kole. Turnaj navštívili dva komisaři z Antidopingového výboru ČR a otestovali celkem 4 hráče. Výsledky budou známy přibližně za tři týdny.

Na olympiádě budou startovat nejen muži, ale i ženy. Jak to vypadá s jejich nominací?

Jak jsem hovořil s kapitánem ženské reprezentace Petrem Hábou, některá jména už má jasná.  Především se ale čeká na výsledek MČR v Českých Budějovicích (21. – 29. června), po něm bude jasněji.