Analýzy z Openu Praha

V pátek skončil svým devátým kolem 17. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Praha. Letošní ročník se dočkal rekordní účasti 343 hráčů z 38 zemí a hrací sál se tak musel přesouvat do kongresového sálu Olympik Tristar. V rámci festivalu se hrály čtyři turnaje. Dva v klasickém tempu, rapid a blesk.

TURNAJE

Hlavní A turnaj se Čechům příliš nevydařil. Nejvýše nasazený byl GM Petr Neuman na šestém místě a v první desítce figurovalo ještě další české jméno, devátý FM David Vichnar. Ten byl však již v pátém kole kontumován a do dalších kol nebyl ani nalosován. Dalšího Čecha bylo na startovní listině možno najít až na dvaačtyřicáté příčce, FM Jiřího Tůmu, který už ale nepatřil mezi adepty na příčky nejvyšší.

Nejžhavějším českým želízkem v ohni byl tedy jednoznačně Petr Neuman, který soupeřům za celý turnaj sice dovolil pouhé tři remízy, avšak vynechal šesté kolo, díky čemuž mu v konečném zúčtování bod chyběl.

Zajímavé je, že vlažnější start se ukázal jako dobrý tah. Z osmi hráčů, kteří v prvních třech kolech vyhráli všechny tři partie, se v konečném pořadí pouze jediný dostal do první desítky. Byl jím celkově osmý IM Sebastian Mihajlov. Díky tomu, že favorité v prvních kolech něco málo ztratili a postupně se propracovávali zpátky, došlo na souboje o vítězství až v posledních kolech. K vzájemnému střetu dvou průběžně vedoucích hráčů došlo dokonce až v posledním kole. Na průběžně bronzového GM Mariana Jurčíka měli půlbodový náskok a další skupina hráčů ztrácela dokonce celý bod. O vítězství si zahráli GM Milan Pacher a FM Ilya Chekletsov. Vypadalo to tedy hned na dvojnásobné slovenské zastoupení na stupních vítězů. Partie však skončila remízou, stejně jako partie GM Jurčíka, atak muselo ke slovu přijít pomocné hodnocení. To rozhodlo ve prospěch Milana Pachera, který vyhrál se ziskem 7,5 bodu z 9 partií. Pro zajímavost druhý Ilya Chekletsov zahájil turnaj dokonce prohrou. Dalších 7 výher v řadě ho však vrátilo do boje o vítězství. Další čtyři hráči, kteří měli před posledním kolem 6 bodů, dokázali vyhrát, atak pomocné hodnocení muselo nakonec rozhodovat i v případě bronzové příčky. Ta tak těsně unikla Marianu Jurčíkovi, který skončil čtvrtý a trofej za třetí příčku nakonec bral IM Manuel Gomez Pena.

HODNOCENÍ VÍTĚZE

Jak vysoko si ceníte tohoto úspěchu ve své šachové kariéře? A jaká partie se Vám v Praze nejlépe povedla?

Je to veľký úspech, lebo tam bolo veľa hráčov a vyrovnané pole. Vyhral som už nejaké turnaje, ale neviem, či s 220 ľuďmi, takže cením si to. Najviac sa mi podarila partia 6.kola, keď som čiernymi porazil ruského veľmajstra Jevgenija Soloženkina.“

Milan Pacher

Vítěz A turnaje GM Milan Pacher (zdroj: FB profil hráče)

Z našich hráčů nejlépe skončil již zmiňovaný Petr Neuman na jedenáctém místě. Za zmínku také stojí výsledek dalšího nadějného mladíka z Indie, čtrnáctiletého VS Raahula, který se přes své startovní číslo 61 umístil na pátém místě (!). Indie v posledních letech často posílá na turnaje mládežníky, kteří jsou sotva vidět za stolem, ale loupí body titulovaným hráčům. Z českých mladíků se skvěle dařilo také čtrnáctiletému Jakubu Voříškovi, který se startovním číslem 159 skončil na 29. místě a třetí (!) mezi všemi českými zástupci.

*Kompletní výsledky na ChessResults

Čeští hráči si trochu napravili reputaci alespoň v turnaji B, kde sice zvítězil Andrey Prudnikov z Ukrajiny se ziskem 7,5/9, ale už druhá a třetí příčka patřila českým hráčům. Byli jimi Pavel Němeček a Bořivoj Kronowetter, kteří oba získali 7 bodů. Turnaj v rapid šachu nepřilákal žádného českého hráče s ratingem přes 2100, a tak ani po skončení se na stupně vítězů žádný Čech nedostal. Zvítězil FM Ashvin Sivakumar. O bleskový turnaj byl daleko větší zájem. Z českých mistrů si přišli zahrát IM Lukáš Černoušek, IM Michal Konopka a IM Josef Přibyl. Nejlépe se vedlo IM Michalu Konopkovi, který se ziskem 9/11 zaostal na druhém místě za vítězným IM Sebastianem Mihajlovem pouze o pomocné hodnocení.